Избрани Новини
Розопроизводителите за първи път получиха субсидии за зимни пръскания
03-06-2020, 09:39
Снимка:ДФЗ
Автор:blagoevgrad.utre.bg
Още по Темата:Йотова: Чрез усилията на розопроизводителите България опазва своята култура, традиции и обичаи
Розопроизводители настояват за мерки за опазване качеството на лавандуловото масло
Средствата по схемата са изплатени месец по-рано
ДФ „Земеделие“ преведе над 3,3 млн.лв. (3 387 522 лв.) по схемата “Помощ за компенсиране разходите на земеделски стопани, свързани с изпълнение на мерки по Националната програма за контрол на вредителите по трайните насаждения през зимния период“, прилагана през 2020 г. За първи път финансова подкрепа за растителнозащитни дейности получават производителите на маслодайна роза. Субсидиите са преведени на общо 3 263 стопани, които отглеждат още трайни овощни култури, ягоди и малини. Плащането беше направено 30 дни по-рано от предвидения в указанията срок – 30 юни.
Финансовата помощ е до 270 лв./ха с ДДС. Тя покрива направените разходи за зимните пръскания, които се прилагат в периода след преминаване на студовете до набъбване на плодните пъпки. Средствата се изплащат само за препарати, закупени от лицензиран представител или фирма. Другото изискване е те да са включени в публичния регистър на БАБХ за разрешените за употреба продукти за растителна защита.
Припомняме, че във връзка с извънредното положение, свързано с разпространение на пандемията от COVID-19, срокът за отчитане и представяне на документи за продуктите за растителна защита беше удължен до 15 май.
По предложение на бранша миналата година Министерството на земеделието, храните и горите пренотифицира държавната помощ. В тази връзка беше увеличен и бюджетът по схемата с 8 млн. лв. (от 22 млн. лв. на 30 млн. лв.) за периода на прилагане на схемата - до края на 2022 г. Решението беше публикувано в официалната страница на ЕК на 8.11.2019 г.
За тази година с решение на ЕС на ДФЗ по схемата е разпределен финансов ресурс в размер на 6 млн. лв. Неусвоените средства ще бъде разпределен през есента. Схемата има за цел да ограничи максимално загубите на земеделските стопани от разпространението на вредители по трайните насаждения.