Избрани Новини

Мелник празнува днес и утре

Чудодейната икона "Света Зона“ ще бъде съпроводена с литийно шествие до центъра на града

Копие на чудотворната икона от светогорския манастир „Пантократор“, светинята „Света Богородица Геронтиса“ е вече в църквата „Света Петка Параскева“ в Мелник. Иконата ще остане тук. Реликвата е дарение за града и християните от жена, получила своето изцерение чрез вярата си именно тук.
Светинята пристигна в града дни преди празника на Мелник – 31 август. В този ден Православната църква възпоменава полагането на Честния пояс на Св. Богородица (Света Зона). Отбелязването на празника не е присъщ на българската традиция. Специфичният култ към реликвата е регистриран единственото в Мелник като пресечна точка на влияние, идващо от Атон, и местните фолклорни традиции и знания.
По стародавна традиция в деня на 31 август миряни от близо и далеч се събират в древния манастир „Св. Богородица Спилеотиса“ в Мелник. Светата обител, известна сред местното население като „Света Зона“, е построена от деспот Алексий Слав в начало на XIII век. През 1220 година получава статут на „царски“ манастир. По-късно става метох на Ватопедския манастир в Атон. Според източници в манастира за кратко е пребивавал и Честният пояс на Св. Богородица, откъдето идва и местният култ към реликвата. Светата обител е разрушавана и възстановявана няколко пъти. Днес има изграден параклис.
Празникът на Мелник започва днес. По традиция в 19 часа чудодейната икона „Света Зона“, съхранявана в града от години, ще бъде съпроводена с литийно шествие до центъра на града. Там ще бъде извършен водосвет, след което светинята ще се занесе в едноименния манастир. В празничния ден – 31 август (събота) Светата литургия за възпоменание полагането Честния пояс на Божията майка ще бъде оглавена от Негово високопреосвещенство Неврокопския митрополит Серафим. Богослужението ще започне в 7:30 часа.
По традиция в края на литургията в манастира се раздават дълги червени конци, символизиращи честния пояс на Пресветата майка. Християните ги взимат за благословение и здраве на семействата си.
Известен в миналото като „Малкият Йерусалим на Балканите“, и днес Мелник привлича миряни отблизо и далеч. Църквите и манастирите, голяма част от тях съградени от деспот Алексий Слав, продължават да бъдат център на вярата не само в празничните дни. Отскоро гостите на Мелник  могат да се докоснат не само до съградените светини и устоялите на времето реликви, а и до съхраняваните в Исторически музей мощи на българския владетел от династията на Асеневци, издигнал Мелник като столица на духовността през Средновековието.



Топ Новини

Снимка на Деня

Таен агент? Настимир Ананиев, скрит зад фикус, подслушва Бойко Борисов