Избрани Новини

20 октомври - Световен ден за борба с остеопорозата

РЗИ Добрич организира 10 беседи по темата

Тази година отбелязваме Световният ден за борба с остеопорозата, с акцент върху здравето на костите при мъжете, под егидата на Международната фондация по остеопороза. Приблизително една от всеки три жени и един от всеки петима мъже над 50 г. възраст получават остеопорозна фрактура до края на своя живот. Наличието на една фрактура увеличава с 86 % риска от появата на следващи фрактури и при двата пола. При бедрените фрактури смъртността е 20-24 % в рамките на година след фрактурата. Към 2050 г. се очаква броят на бедрените фрактури  в света да нарасне с 310 % при мъжете и 240 % при жените.

Остеопорозата често е смятана за болест при жените, в резултат на което милиони мъже в света остават извън обхвата на провежданата превенция, диагностика и лечение на заболяването, тъй като не са информирани за своите лични рискови фактори за развитие на остеопороза и за начините за предпазване от фрактури и инвалидизация.

Информационното събитие „Да запазим костите си здрави!“ е част от глобалната инициатива на Международната фондация по остеопороза, която се провежда в над 200 страни и призивът на организаторите в цял свят е посетителите да носят бяла дреха или лента в знак на подкрепа на движението за по-добро здраве на костите.

РЗИ – Добрич се включи в Информационната кампания във връзка със запознаването с рисковите фактори и профилактиката на остеопорозата, като в пенсионерските клубове на гр. Добрич са проведени 10 беседи по темата и са предоставени здравно-образователни материали.

Остеопорозата е най-разпространеното заболяване на костите, при което се намалява плътността на костта и се повишава риска от счупване предимно в областта на гръбначните прешлени, шийката на бедрената кост и китката. Рискови фактори за поява на заболяването са:

  • ранна менопауза – преди 45 г.;
  • напреднала възраст – над 65г.;
  • недостатъчен прием с храната на калций и витамин Д;
  • продължително обездвижване;
  • прекомерна консумация на кафе – повече от 3 - 4 кафета дневно;
  • тютюнопушене и системна алкохолна консумация;
  • недостатъчен прием на белтъчини;
  • наличие на определени заболявания – ендокринни, ревматични, на храносмилателната система, бъбречни, хронични чернодробни и др.

Профилактиката на остеопорозата трябва да започне още от ранна възраст, когато се формира костната маса на организма:

-         Балансираният и пълноценен хранителен режим е изключително важен! Трябва да се приемат ежедневно мляко и млечни продукти, тъй като са богати на калций, който е необходим за здравината на костите;

-         Повишете двигателната си активност – ходене, бягане, аеробика, танци и др. физически упражнения водят до заздравяване на костите Ви;

-         Прекарвайте всеки ден поне 30 минути на слънце, тъй като слънчевите лъчи достигайки до кожата, подпомагат производството на витамин Д в организма;

-         Избягвайте прекомерната консумация на кафе, алкохол и цигари.



Снимка на Деня

Таен агент? Настимир Ананиев, скрит зад фикус, подслушва Бойко Борисов