Избрани Новини

Коларовската погача "Поганица - Беганица" грабна международен приз

Спечели Специалната награда на организаторите на фестивала - "От Дунав до Балкана" в гр.Борово

НЧ "Искра1898" - гр.Борово, Русенско, публикува протокола за наградените участници в Международния кулинарен конкурс за най-хубава и апетитна гозба, баница или пита, характерна за вашето родно място. Коларовската погача грабна международен приз - спечели Специалната награда на организаторите на фестивала "От Дунав до Балкана". Честито!

Ето какво сподели с приятели и колеги във Фейсбук страницата си известният историк и фолклорист Димитър Тренчев, инициатор на проявата за Коларово:

"Коларовлии!
Събратя с корави коларовски корени!
Приятели отблизо и далече на нашето китно Коларово!
Днес постигнахме това, което си пожелахме на 3 октомври 2020!
Днес нашата погача "Поганица - Беганица" донесе на нашето Коларово международен приз от кулинарния конкурс на ХІІІ-то издание на Международния фолклорен фестивал "От Дунав до Балкана" в град Борово! Конкретно - спечелихме Специалната награда на организаторите на фестивала - Народно читалище "Искра - 1898“, гр.Борово!!!
Да благодарим на колегите по кауза, които от общо допуснати за участие 111 конкурсни рецепти от България и света отличиха фолклорното обаяние на нашето Коларово!
Да си благодарим взаимно, че на 3 октомври 2020 прегърнахме каузата!
А днес да се поздравим победно в чест на каузата!
Вечната, велика кауза Коларово!"

И да припомним с още данни за погачата-победителка: от Фейсбук страницата на Димитър Тренчев:

"Здравейте колеги, от името на Сдружение „К.О.Р.Е.Н.И – Коларовлии за обществено развитие и еманация на националната история“ участваме във Вашия конкурс с „Поганиите“ и прогонващата ги погача „поганица – беганица“.
„Поганите денове“. Така със страхопочитание и презрение предците ни от село Коларово са наричали петте дни от Сурва (1 януари по н. ст. – 14 януари по ст. ст.) до Богоявление (6 януари по н. ст – 19 януари по ст. ст.)
Незавидното наименование идва от местната региолектна форма „погании“, която е обобщен образ на върлуващите в тези дни болести, магии , мръсотии и всевъзможни лошотии.
За да предпази домочадието си от „поганиите“ и да ги пропъди „там дек слънце не огрева и петел не пропева“, някога на първия „поган ден“ (2 януари по н.ст – 15 януари по ст. ст), всяка коларовска къщовница събирала семейството си на заклинателно захранване с погачата „поганица-беганица“. Нея стопанката омесвала още преди изгрев с три пъти пресято на кръст брашно…
Кръглата полусферична форма на погачата представлява стилизиран образ на Майката Земя. А релефно изваяните от тесто стилизации на дома и домочадието, земните и неземни персонажи превръщат обикновената погача в поличбената „поганица – беганица“….
В нейния център се извайва изначалният източник на небесната закрила – Христовият Кръст. В четирите му междукръстия симетрично се извайват четири еднакви по размер малки полусфери. Те пък са стилизиран образ на членовете на семейството, които са приютени от Бог! И през идващата година, по която и от четирите посоки на света да поемат, членовете на семейството ще бъдат предпазени от поразиите на „поганиите“.
А четирите полудъги, изваяни с вътрешните си лица към основите на кръстните рамена, символизират невидимата небесна ограда, опасваща къщата….
Призори на първия „поган ден“ стопанката внасяла „преспалата“ до пчелен кошер паничка с мед. Бръквала в меда три пъти с върха на вретеното и очертавала кръстен знак върху погачата. И всеки път наричала предпазното заклинание, което на местен диалект звучи: „Кога ке дое ред с вретено да ручаш и да се наручаш, тогай и поганиите да се наручат от мен и от моята тайфа“. Което ще рече: „Когато бъде възможно с вретено да ядеш и да се наядеш, тогава и лошотията да яде и да се наяде от мен и моето семейство“….
Накрая, стопанката откършвала залък, топвала го в меда и най-напред го поднасяла на най-възрастния от семейството с благословията: „Да ти е за здраве, дедо“ (бабо, татко, майко и т.н.)…
И така докато всеки бъде „заранен“ (захранен) с магическата медна погача „поганица-беганица“.
А себе си самоотвержената стопанка захранвала последна с благословията: „айде и на мен да ми е за здраве!“….
Рецепта:
Необходими продукти: 1 кг. бяло брашно, купче мая (някога 70 мл. квас), една чаена лъжичка сол, една чаена лъжичка захар и последно, но на първо място – голямо сърце и сръчни ръце!
Начин на приготвяне: В следствие на механизираното насипване и на дългото отлежаване в чували или в пакети с течение на времето брашното се „сбива“ – слепва се. Затова, за да се „събуди“ се пресява през фино сито.
В подходящ за месене съд брашното се оформя във вид на кратер. В него последователно се сипват предварително разтворените в хладка вода мая и разтворените поотделно сол и захар, като след всяко сипване брашното леко се разбърква. Постепенно в своеобразния кратер се изсипва хладка вода. И се бърка, и се меси докато се превърне в тесто. От него се отделя необходимото количество за направа на релефните стилизации. Те се разполагат в показаната на снимката композиция, като лекичко се притискат към повърхността и погачата се остава да „втаса“ - да набухне. Тя се пече в предварително загрята до 70 градуса фурна като веднага след внасянето на фурната градусите се качват на 150".



Топ Новини

Снимка на Деня

Таен агент? Настимир Ананиев, скрит зад фикус, подслушва Бойко Борисов