Избрани Новини
Когато има простота, се чувстваш леко
12-07-2020, 20:10
Снимка:pravoslavieto.com
Автор:blagoevgrad.utre.bg
Още по Темата:В манастирите на Света Гора ще отслужат всенощно бдение за избавление от коронавируса
Света Гора увеличава броя за приемане на поклонници
Днес почитаме паметта на Света Вероника
Неделно училище за деца започва в Сатовча
10 години отпразнува Неделно училище при храм "Св. вмчк Георги" - Петрич
Деца от неделното училище в Сандански пяха в семинарията
Когато човек изказва просто това, което чувства, тогава сам се чувства свободен и облекчава живота на другите
На 12 юли почитаме новоканонизирания монах Свети Паисий Светогорец. Предлагаме ви откъс от негови раговори с хора, дошли при него за съвет и помощ:
- Отче, аз си мисля, че простотата е когато човек действа така, както чувства. Правилно ли е?
- В зависимост от това, къде живее. За да действа просто, човек трябва да намери съответната среда. В света, особено съвременния, трябва да се действа акуратно. Но в манастира или в семейството трябва да живеем в простота. Много е изморително, когато в отношенията между хората няма простота и доверие! Тогава, за да кажеш нещо на човека, е необходимо предисловие, епилог, пояснения…Така животът се превръща в мъка. А когато има простота, можеш да кажеш на човека „седни”, и той сяда, или „сега си ми нужен, ела”, и той идва, а в тебе няма страх, че няма да те разбере правилно. Когато има простота, то се чувстваш леко, а когато не – тежко.
- Отче, какво значи: "Придобий свобода в своя живот, за да се освободиш от бурите" (св.Исаак Сирин)
- Придобий простота в общението с другите, за да не се затрупаш с помисли и главата ти да не се обърква. Когато човек изказва просто това, което чувства, тогава сам се чувства свободен и облекчава живота на другите.
Веднъж пътувах за Атина в колата на един познат, с нас беше и още един човек. Аз понасях тежко пътуването и шофьорът отвори прозореца. Беше прохладно. „На вас не ви ли е студено?” - попитах останалите. „Не, не” – отвърнаха те. Но след известно време забелязах, че спътникът ми трепери от студ и си пристяга палтото. Тогава казах: „Ако не искате никой от вас да се разболее, то говорете открито, когато ви е студено, а аз ще ви кажа, ако изведнъж се почувствам лошо.” И по този начин никой от нас не усещаше притеснение. Но ако аз се чувствах лошо и мълчах или пък другият мръзнеше и също мълчеше, то със сигурност някой от нас щеше да пристигне болен в Атина. Вие също общувайте един с друг просто. Иначе през цялото време ще се притеснявате дали не сте обидили или огорчили с нещо другия. А тогава през цялото време човек се вълнува, изпитва безпокойство и започва де се държи неестествено.
- Отче, пред други хора не мога да направя даже и най-прости неща. Това стеснение ли е или гордост?
- Понякога Бог дава на човека повишена срамежливост, като спирачка, за да не се случи с него нещо лошо. Защото кой знае ако не беше тази стеснителност, колко далеч би се отклонил човек от правилния път! Нужно ти е да си по-внимателен и да оставиш себе си във всичко на Божията воля. Не си струва да си стегнат и да измъчваш себе си. В тази стегнатост има и определена доза егоизъм. Погледни ме мен, аз се държа естествено, без да полагам каквото и да е усилие. Понякога се държа като дядо, понякога като баща, като по-голям брат, а понякога като дете. Нали така?
- През цялото време се притеснявам как човекът ще се отнесе спрямо това, което говоря и се боя, че няма да ме разберат правилно.
- Ти се затваряш в това, защото в тебе няма простота. Постарай се да придобиеш простота на сърцето, за да имаш духовно преуспяване. Приемай просто забележките, които ти правят и се старай да се поправиш, молейки Божията помощ. Например, могат да ти кажат, че си постъпила неразсъдително. Друг път в подобна ситуация ти трябва да помислиш: „Тогава ми казаха, че постъпих неправилно, сега трябва да действам с разсъждение.” По този начин ще придобиваш опит, изправяйки се, ще се развиваш и духовно ще преуспяваш. Така и другият човек получава известие и ти самата чувстваш в душата си мир.
Простотата в съединение с любочестен подвиг и надежда на Бога носят вътрешен мир и радост и душата се изпълва с надежда и утешение.
Неиздаваният на български “Слова том V, Страсти и добродетели”
източник: http://ni-ka.com.ua/index.php?Lev=paisiy