Избрани Новини

Кресна тачи свято паметта на героите от Кресненско-Разложкото въстание (Видео)

В началото на октомври ще честваме 140-годишнината от бунта

Вчера, 16.08.2018 г., в партньорство с кметството на село Долна Гращица (Кюстендилско) и с финансовата подкрепа на община Кресна беше извършено почистване и освежаване на надгробието на Началник щаба на въстанието, Димитър Попгеоргиев - Беровски. Инициативния комитет благодари на Елена Васева - правнучка на войводата и на г-жа Екатерина Николова - кмет на село Долна Гращица за оказаното ни съдействие.

Годината е 1907 г. В своята къща в село Долна Гращица, Кюстендилско, след кратко боледуване си отива от този свят на 67 години един човек, за който се пеят песни и се разказват легенди. Признателна Кресна не е забравила своя пръв герой и вчера (16.08.2018 г.) му отдаде заслужена почит, като осигури необходимото, за да върне достойнството на гроба му.
Димитър Попгеоргиев Беровски е вероятно най-изявената фигура в освободителните борби на българите от Македония през втората половина на XIX и началото на XX век. Изключителен родолюбец и патриот, Димитър Беровски отдава съзнателния си живот на борбата за освобождение и установяването на справедлива власт в Княжеството (б.а Княжество България). За своята безразсъдна смелост и за отстояването докрай на своите безукорни морални позиции ще търпи не веднъж жестоки удари от свои, но ще остане верен на каузата на справедливостта и истината. Жестока и незаслужена съдба за един титан на национално-освободителната борба на българския народ.
Димитър е роден през 1840 г. в заможно семейство в село Берово, Вардарска Македония, но противно на очакванията на своите близки израства с мисълта да служи на каузата на Българското освобождение. Ще го видим рамо до рамо със своя земляк Дядо Ильо войвода в началото на 60-те години на XIX век в Легията на Г.С.Раковски. След нейното разтуряне ще се върне в Берово за да учителства, но родното място вече е тясно за неговия революционен устрем и той ще прегърне с цялото си същество идеите на Левски за всенародно въстание и чиста и свята република. По негово внушение тъст му, поп Стоян от село Разловци, ще разпродаде всичко, което притежава, за да закупят барут и оръжие за избухналото на 20 май 1876 г. Разловско въстание.
Въстанието е зверски потушено от 12 000 хилядна редовна турска войска, но Войводата няма намерение да слага оръжие. Напротив, заедно с Дядо Ильо ще извърши безмерни подвизи и ще остане в сърцата на хиляди българи, освободени от тиранията в Осоговско и Кършияка, а по-късно ще вземе и дейно участие в Руско-Турската освободителна война (1877 г. - 1878 г.).
Оскърбителният за безбройните жертви на борбата за национално освобождение Берлински конгрес ще остави неговата родна Македония вън от пределите на свободното Отечество, пак под ботуша на турския тиранин, а той отново ще бъде в центъра на борбата. На 5 октомври 1878 година, заедно със Стоян Карастоилов (Стоян войвода) ще стане автор на плана за превземането на турския гарнизон на Кресненските ханове и така ще избухне Кресненско-Разложкото въстание.
Един живот, отдаден на България ! Една легенда, която всяко българско сърце трябва да носи и свято да тачи и пази, защото Димитър Попгеоргиев - Беровски е много повече от български революционер и изявена възрожденска личност.
Тази година се навършват 140 години от Кресненско-Разложкото въстание и община Кресна според своите сили и възможности ще се опита да направи необходимото, за да възкреси паметта на потомците за героите, а най-отпред в редицата на славата е името и делото на баш войводата, Димитър Попгеоргиев Беровски.



Топ Новини

Снимка на Деня

Таен агент? Настимир Ананиев, скрит зад фикус, подслушва Бойко Борисов