Международен симпозиум ще нищи миналото на Кюстендил

Ще се проведе VII Международен симпозиум "Пауталия-Велбъжд-Кюстендил и прилежащите им територии през вековете”

Във връзка със 120 годишнината от създаването на първата музейна институция в Кюстендил – музейната сбирка към Педагогическото училище, наследник на която е Регионален исторически музей Кюстендил, в областния град ще се проведе VII Международен симпозиум „Пауталия-Велбъжд-Кюстендил и прилежащите им територии през вековете”.

Ще бъдат обособени следните секции:
1. Археология; 2. История; 3. Етнология; 4. Интердисциплинарни изследвания.
Организатори на научната проява са Община Кюстендил, Регионален исторически музей „Акад. Йордан Иванов” – Кюстендил и Дирекция „Културно наследство” към Министерство на културата.
Симпозиумът ще се проведе на 4, 5 и 6 октомври 2017 г.

Програмата:

4 октомври 2017 г., сряда
Парк-хотел „Кюстендил”
Регистрация на участниците – 10.00-13.00 ч.
Откриване на симпозиума – 13.30 ч., зала „Пауталия”
Тържествено честване на 120 години Регионален исторически музей „Акад. Йордан Иванов” – Кюстендил – 19.00 ч., зала „Пауталия”

Заседания по секции
СЕКЦИЯ АРХЕОЛОГИЯ
Парк-хотел „Кюстендил”, Зала „Пауталия”

Първо заседание
4 октомври 2017 г., 14.00 ч.
Председател: д.и.н. Иля Прокопов

14.00 гл. ас. Веселина Вандова (РИМ – Кюстендил) – „Неолитни култови масички от с. Берсин, Кюстендилско”
14.15 Милан Митовски (ЛУ Градски Музеј – Крива Паланка) – „Прилог кон проучувањето на неолитскиот период во регионот на Крива Паланка – студија на случај од локалитет Мал Камлеш”
14.30 Филип Михайлов (РИМ – Перник) – „Скални и „височинни” светилища от ІІ-І-во хил. пр. Хр. в долината на Струма”
14.45 гл. ас. д-р Ирина Шопова (Център по тракология „Проф. Ал. Фол” – ИБЦТ – БАН) – „Тракийски орфически светилища в прилежащата на Пауталия територия”
15.00 Филип Михайлов (РИМ – Перник), Християн Цанков (Минно-геоложки университет „Св. Иван Рилски”) – „Резултати от геофизичните проучвания на некропол Дрен-Делян. Особености и методика”

15.15-15.45 – Дискусия
15.45-16.15 – Кафе пауза

Второ заседание
4 октомври 2017 г., 16.15 ч.
Председател: гл. ас. Веселина Вандова

16.15 Нина Хаджиева (РИМ – Благоевград) – „Търговски комуникации в Южен Пирин, свързващи долините на Струма и Места в периода 6-4 в. пр. Хр. по монетни находки от колекцията на РИМ – Благоевград”
16.30 д.и.н. Иля Прокопов (София) – „Разпръсната колективна монетна находка от тетрадрахми на Филип ІІ от района на селата Пелатиково и Тишаново, Кюстендилско”
16.45 Лидия Стайкова-Александрова (РИМ – Кюстендил) – „Погребалната обредност по данни от могилен гроб при с. Долна Козница, Кюстендилско (ІV-ІІІ в. пр. Хр.)”
17.00 Сотир Иванов (ИМ – Петрич) – „Политически сътресения в провинция Македония след смъртта на император Август”
17.15 доц. д-р Здравко Димитров (НАИМ – БАН) – „Архитектурните елементи от римската вила край с. Невестино (Кадин мост)”

17.30-18.00 Дискусия

Трето заседание
5 октомври 2017 г., 9.00 ч.
Председател: доц. д-р Здравко Димитров

9.00 Радослав Гущераклиев (РИМ – Ловеч) – „Монети на Пауталия (ІІ-ІІІ в.) от колекцията на МНХЗПИ – Троян”
9.15 д-р Лили Грозданова (СУ „Св. Климент Охридски“) – „Монетосеченето на Пауталия през призмата на дигиталните технологии – някои основни изследователски аспекти”
9.30 Юниан Мешеков (РИМ – София) – „Пътни връзки и колесният транспорт на територията на Пауталия (ІІ-нач. на ІІІ в.)”
9.45 Мирослав Марков (РИМ – Монтана) – „Нов тип пръстен от римската епоха в Мизия и Тракия”
10.00 Марина Дойчинова (РИМ – София) – „Монети, отсечени в монетарница Сердика от фонда на РИМ – София в периода IІ-III в. сл. Хр.”

10.15-10.45 Дискусия
10.45-11.15 Кафе пауза

Четвърто заседание
5 октомври 2017 г., 11.15 ч.
Председател: гл. ас. д-р Светослава Филипова

11.15 Сергей Устинов, Славянка Николова (ИМ – Дупница) – „Археологическо проучване на обект „ул. Любен Каравелов” №4, гр. Кюстендил, 2008 г.”
11.30 д-р Румяна Милчева (НАИМ – БАН) – „Гирляндна остотека от с. Продановци, Самоковско”
11.45 ст.н.с. д-р Людмила Слокоска, гл. ас. д-р Веселка Кацарова (НАИМ – БАН) – „Късноантична сграда с октогони от Пауталия”
12.00 гл. ас. д-р Светослава Филипова (РИМ – Кюстендил) – „Монети от проучването на раннохристиянска базилика на хълма Хисарлъка, Кюстендил”
12.15 доц. д-р Методи Даскалов (НАИМ – БАН), Дойчин Грозданов (НИНКН) – „Късноантичен некропол в землището на гр. Дупница (по трасето на АМ „Струма”, спасително проучване през 2015 г.)”

12.30-13.00 Дискусия
13.00-14.00 Почивка

Пето заседание
5 октомври 2017 г., 14.00 ч.
Председател: гл. ас. д-р Веселка Кацарова

14.00 д-р Емил Нанков – „Късноантична оловна тежест за кантар с надпис от Партикополи”
14.15 Василка Паунова (РИМ – Перник) – „Раннохристиянска църква в подножието на хълма Кракра, гр. Перник”
14.30 доц. д-р Дочка Владимирова-Аладжова (НАИМ – БАН) – „Катаклизмите в Сердика от края на V – началото на VII в. по нумизматични данни”
14.45 Милан Митовски (ЛУ Градски Музеј – Крива Паланка), Цоне Крстевски (ЛУ Градски Музеј – Крива Паланка) – „Материјална култура од рановизантискиот период од локалитет Градиште во село Градец – Крива Паланка“
15.00 гл. ас. д-р Светла Петрова (НАИМ – БАН) – „Ансамбъл от раннохристиянска базилика и средновековна църква при с. Червен брег, община Дупница (територия на антична Пауталия)“

15.15-15.45 Дискусия
15.45-16.15 Кафе пауза

Шесто заседание
5 октомври 2017 г., 16.15 ч.
Председател: доц. д-р Методи Даскалов

16.15 доц. д-р Живко Аладжов (НАИМ – БАН) – „Сигурността в средновековен Преслав по археологически данни”
16.30 Румен Първанов (РИМ – Монтана) – „Средновековна Монтана – последни археологически проучвания”
16.45 ас. Румен Спасов (РИМ – Кюстендил) – „Принос към историята на черквата „Св. Атанасий” в Бобошево”
17.00 Явор Митов (РИМ – Кюстендил) – „Новооткрити надписи от пещерата на св. Йоан Рилски при с. Гърбино, Кюстендилско”
17.15 д-р Андрей Тонев (ИЕФЕМ – БАН) – „Един накит от фонда на Национален Етнографски Музей”

17.30-18.00 Дискусия
19.00 – Работна вечеря

СЕКЦИЯ ИСТОРИЯ
Парк-хотел „Кюстендил”, Зала „Осогово”

Първо заседание
4 октомври 2017 г., 14.00 ч.
Председател: доц. д-р Георги Н. Николов

14.00 Николай Сираков (РИМ – Сливен) – „Предметният и изобразителният текст на погребението като отражение на темите на царската идеология на траките”
14.15 ас. Йоанна Бенчева (СУ „Св. Климент Охридски”) – „Икономическо развитие на района на Горна Струма през средните векове”
14.30 д-р Весела Трайкова (Институт за исторически изследвания – БАН) – „За корените на Българската църква от Първото българско царство и ролята на св. Климент за полагане на нейните начала”
14.45 д-р Динчо Желязков (Кюстендил) – „Св. Йоаким Осоговски между македонските, български и църковни истини и вистини”
15.00 доц. д-р Георги Н. Николов (СУ „Св. Климент Охридски“) – „Смъртта на българския цар Михаил ІІІ Шишман († юли 1330 г.)”

15.15-15.45 – Дискусия
15.45-16.15 – Кафе пауза

Второ заседание
4 октомври 2017 г., 16.15 ч.
Председател: проф. д-р Надя Манолова-Николова

16.15 Любен Домозетски (Софийска градска художествена галерия) – „Отново за средновековните стенописи на гробищната църква в град Рила”
16.30 гл. ас. д-р Светозар Ангелов (ЦСВП „Проф. Иван Дуйчев“) – „Акценти от културната история на Кюстендил и Кюстендилско”
16.45 д-р Румяна Дечева (ЦСВП „Проф. Иван Дуйчев“) – „Реставрацията на два ценни ръкописа от фонда на РИМ – Кюстендил”
17.00 доц. д-р Ангел Николов (СУ „Св. Климент Охридски”), доц. д-р Явор Милтенов (Институт за български език – БАН), доц. д-р Анета Димитрова (СУ „Св. Климент Охридски”) – „Фрагменти от Пълния Златоструй от фондовете на РИМ – Кюстендил”
17.15 гл. ас. д-р Мария Полимирова (ЦСВП „Проф. Иван Дуйчев“) – „Старопечатната колекция на РИМ Кюстендил”

17.30-18.00 Дискусия

Трето заседание
5 октомври 2017 г., 9.00 ч.
Председател: проф. д-р Веселин Янчев

9.00 д-р Калина Минчева (ЦСВП „Проф. Иван Дуйчев“) – „Пътуване на кюстендилски митрополити в руските земи”
9.15 ас. д-р Евдокия Стефанова (ВТУ „Св. св. Кирил и Методий”) – „Историческото развитие на Дебелец”
9.30 проф. д-р Надя Манолова-Николова (СУ „Св. Климент Охридски”) – „Религиозната литература за българите /първата половина на ХIХ век/”
9.45 гл. ас. д-р Даниела Ангелова (Институт за изследване на населението и човека – БАН) – „Възраст при първи брак на населението, обитаващо българските земи през XIX в.“
10.00 проф. д.и.н. Щелиян Щерионов (Институт за изследване на населението и човека – БАН) – „Вестник „Анатоликос астир“ (1861-1877 г.) и развитието на Кюстендил през Възраждането“

10.15-10.45 Дискусия
10.45-11.15 Кафе пауза

Четвърто заседание
5 октомври 2017 г., 11.15 ч.
Председател: проф. д.и.н. Щелиян Щерионов

11.15 Петре Камчевски (ИМ – Кавадарци) – „Сеќавања на кавадарчани за Пане Иванов, учител од Ќустендил”
11.30 проф. д-р Тодор Мишев (СУ „Св. Климент Охридски”) – „Кюстендил и региона в учебната литература 1878-1944 (Отечествознание, История, География) “
11.45 гл. ас. д-р Ангел Джонев (РИМ – Кюстендил) – „Последните дни от пребиваването на Главната квартира в Кюстендил или началото на българското разединение”
12.00 Николай Поппетров (Инстиут за исторически изследвания – БАН) – „Дейността на Йордан Иванов за представяне на българските становища в чужбина (1918-1922)“
12.15 проф. д-р Веселин Янчев (СУ „Св. Климент Охридски“) –„Кюстендилските събития от декември 1922 г., армията и земеделската власт”

12.30-13.00 Дискусия
13.00-14.00 Почивка

Пето заседание
5 октомври 2017 г., 14.00 ч.
Председател: проф. д-р Тодор Мишев

14.00 арх. Юлий Фърков (Кюстендил), арх. Криста Николова (Кюстендил) – „Паметта на града – Симоневата къща”
14.15 Антон Венев (РИМ – Кюстендил) – „Политически живот и партии в Кюстендилска околия 1944-1948 г.”
14.30 Валентин Дебочички (РИМ – Кюстендил) – „Кюстендилският музей 1944-1959 г.”
14.45 ас. Веска Спасова (РИМ – Кюстендил) – „В ритуалния свят на баенето – символика и магичност”
15.00 Мирослава Таскова (РИМ – Кюстендил) – „Различните образователни подходи в дейностите за деца на РИМ – Кюстендил (2007-2017 г.)”
15.15 доц. д-р Екатерина Керемидарска (РИМ – Кюстендил) – „Манджите на баба” – кулинарна туристическа дестинация в Кюстендилско”
15.30-16.00 Дискусия
19.00 – Работна вечеря

6 октомври 2017 г., петък
10-13 ч. – Посещение на исторически обекти



Снимка на Деня

Щрихи от Плевен