Избрани Новини
Третокласници от Благоевград получиха нови знания за природата
28-10-2016, 17:30
Снимка:ДНП "Рила"
Автор:blagoevgradutre
Още по Темата:Наближава награждаването в конкурса "Национален парк "Рила“ – познат и непознат“
Организирани туристи се запознават с уникалната природа на Национален парк "Рила"
ДНП "Рила“ представи защитената територия пред украински студенти
ДНП "Рила“ стартира мащабна образователна екологична програма
Темата на еколекторията бе "Биоразнообразието в Национален парк "Рила“
Дирекцията на Национален парк „Рила“ продължи мащабната си образователна екологична програма в СУИЧЕ „Св. Климент Охридски“ в Благоевград за учебната 2016-2017 г. Експерти по биоразнообразие от Парковата дирекция проведоха още два открити урока с ученици от третите класове.
Темата на еколекторията бе „Биоразнообразието в Национален парк „Рила“. Освен биологичното разнообразие на видово ниво, бяха представени и някои интересни природни местообитания като „домове“ на различни видове животни и растения. Учениците се запознаха и с начина на живот на различни диви животни, посредством тематична беседа, разказ и мултимедийно презентация с клипчета. В рамките на откритите уроци експерти представиха защитената територия и четирите резервата в нея. Децата имаха възможност да се запознаят с Националните паркове и ползата от тях, както за биологичното разнообразие, така и за хората, които живеят в населените места наоколо.
Представени бяха някои от „емблемите“ на Национален парк „Рила“, сред които най-високият връх, най-дългата река, най-пълноводната река, най-дълбокото езеро, трите вида растения, които се срещат само и единствено в Рила планина, някои видове животни, дошли до нас отпреди последното заледяване на планината, най-старата хижа в България, най-високият водопад в Национален парк „Рила“ и други интересни факти.
Децата научиха за различните видове гъби – ядливи, отровни и неотровни, неядливи. Представени бяха правилата за поведение в защитената територия и им беше обяснено защо трябва да се движат само по маркирани туристически пътеки, да се пали огън само на определените за целта места, да не се замърсява и да не се късат дивите цветя.
Откритите уроци в рамките на еколекторията завършиха с отговори на въпроси, свързани с получените нови знания за природата на Национален парк „Рила“.
Топ Новини