Избрани Новини

Андрей Ковачев: Сирия е най-голямата хуманитарна катастрофа на нашето време

Той направи изказвания по тези теми по време на второто октомврийско пленарно заседание на Европейския парламент

Андрей Ковачев определи Сирия като  най-голямата хуманитарна катастрофа на нашето време. Той допълни, че„за съжаление ЕС няма план какво да прави за да спрем насилието. Докато не намерим начин за предотвратяване на причините за миграционния натиск в Сирия ще продължи и натискът върху нашите външни граници.Европа трябва да говори с единен глас и този глас трябва да бъде чут.“

Евродепутатът заяви че „кризата в Сирия, както и тероризмът не остават затворени в съответните граници, следователно за да е успешно справянето с тези предизвикателства, се нуждаем от обща европейска  архитектура по сигурност и отбрана, която да допълва ангажимента ни към НАТО и от една обща европейска обмяна на разузнавателна информация. Мнозинството европейски граждани желаят това да бъде политика на ЕС в областта на сигурността и отбраната, което може да се постигне със споделен отбранителен капацитет, съвместни проекти, съвместно въоръжение и обучение на военнослужещи, европейски мироопазващи мисии, обща щаб-квартира и европейски сили.“ Ковачев подчерта, че е нужна обща миграционна политика и ревизия на Дъблинския регламент, който не отговаря на съвременната миграционна динамика.Според него решението за справяне с миграционната криза трябва да севземат в дух на осъзната отговорност и единство, защото „солидарността е двупосочна улица“ и не е приемливо само страните на външните граници на ЕС да поемат тежестта от безпрецедентните по размерите миграционни потоци.

Относно колумбийския мирен процес, евродепутатът изтъкна че „мирното споразумение между колумбийското правителство и Революционните въоръжени сили на Колумбия  е историческо, не само защото е опит да се сложи край на най-дългия конфликт в Западното полукълбо, а и защото ни върна вярата, че мирът е възможен дори в продължителни и изглеждащи нерешими конфликти, като този при който има над 300 000 убити и над 5 млн. вътрешни и външни бежанци.  Точно затова, резултатите от проведения референдум, където с 50 000 гласа споразумението беше отхвърлено предизвиква у нас огромно разочарование. Не само за тези, които работиха дълги години да решат конфликта, но и за хилядите семейства от двете страни на конфликта, които са дали жертви в него.“ Според Ковачев, постигането на устойчив мир в Колумбия ще отключи големия икономически потенциал на страната, ще засили контактите с ЕС и ще я превърне в опора на стабилността в Латинска Америка. „Мирният процес е историческа възможност не само за Колумбия, но и за глобалната война с наркотрафика, тъй като страната все още продължава  да бъде най-големият износител на кокаин в света, чрез премахване на кока насажденията в контролираните от ФАРК райони на страната, като същевременно се помогне на фермерите да започнат отглеждането на алтернативни ненаркотични култури. Референдумът е засега загубен, но аз се надявам че мирът може да бъде спечелен“, завърши евродепутатът.

Андрей Ковачев направи изказвания по тези теми по време на второто октомврийско пленарно заседание на Европейския парламент в Страсбург във връзка с дебатите по повод на Изявлението на върховния представител на Европейския съюз по въпросите на външните работи и политиката на сигурност ФедерикаМогерини относно Ситуацията в Сирия и Колумбийския мирен процес.



Топ Новини

Снимка на Деня

Таен агент? Настимир Ананиев, скрит зад фикус, подслушва Бойко Борисов