Избрани Новини

10% от лешоядите гнездят край симитлийско село

Птиците се адаптираха и се размножават

Склоновете на Пирин планина в Кресненското дефиле са едно от трите местообитания у нас за птиците, естествени санитари. Както е известно, в землището на симитлийското село Ракитна неотдавна бяха заселени няколко двойки белоглави лешояди, пише simitli.info. Птиците се адаптираха и се размножават. Към момента „гнездото” в Ракитна се обитава от 18 птици. Данните са от последното десето преброяване на белоглавите лешояди на Балканския полуостров, което се проведе преди дни. Преброиха 629 лешояди на Балканския полуостров, 18 от птиците- санитари кръжат в Кресненското дефиле. Организатори са от Българско дружество за защита на птиците в партньорството с още 14 други природозащитни организации и институти от България, Гърция, Македония и Сърбия. Преброяването се осъществи от над 35 екипа на територията на Балканския полуостров.
Целта на преброяването бе да се определи числеността на популацията на белоглавите лешояди на Балканите, тяхната възрастова структура, придвижванията на птици между отделните субпопулации и заплахите за тях.

Общо бяха регистрирани 629 птици, като най-много са преброили в Сърбия – 327 лешояда, следва България с 201 птици и Гърция – 72 лешояда. Най-малко бяха регистрираните лешояди в Македония – 29. За сравнение миналата година бяха регистрирани 602 белоглави лешояда. Резултатите от броенето продължават да бъдат в синхрон с постепенното увеличение на популацията на вида на Балканите.

Само в Източни Родопи бяха установени общо 144 лешояда. Останалите лешояди в България бяха преброени в Стара планина - 39 лешояда и Кресненското дефиле - 18 лешояда.
Данните от мониторинга на белоглавия лешояд на Балканите, провеждан от редица природозащитни организации, показват, че въпреки високите общи резултати, видът намалява в Гърция и Македония, но се увеличава постепенно в България, Сърбия и Хърватско. В Източни Родопи мониторингът, който БДЗП провежда ежегодно, сочи постепенно увеличение на популацията, като през 2014 г. бяха регистрирани 70 двойки. .

Въпреки добрите новини през настоящата година лешоядите са в списъка на най-бързо изчезващите птици на планетата. В Европа и Африка лешоядите са изправени пред редица заплахи, като една от най-сериозните сред тях е употребата на ветеринарни препарати, които се оказа, че се продават и използват свободно на голяма част от европейския пазар, включително и в България.



Топ Новини

Снимка на Деня

Таен агент? Настимир Ананиев, скрит зад фикус, подслушва Бойко Борисов