Избрани Новини
Готвят протест срещу промените в Закона за огнестрелното оръжие
15-04-2014, 20:30
Автор:Христина Рибарска
Още по Темата:"Европейските" практики на Станишев в действие
Орешарски или лъже във Виетнам, че България е добре, или лъже тук, че сме зле
Р. Петков: Орешарски е вреден за държавата, държи се като нищожество!
13 010 благоевградчани срещу решението на кабинета „Орешарски“ за спиране финансирането на проекти
Пред Народното събрание ще излязат близо 130 хиляди ловци от цялата страна
Ловците готвят протест срещу промените в Закона за огнестрелното оръжие. Според новите правила, пререгистрацията на оръжие ще се прави на всеки 3 години, а не както досега – на 5, информира bTV.
Промените все още са на проект, но ако бъдат приети, пред Народното събрание ще излязат близо 130 хиляди ловци от цялата страна. Поправките в закона са инициирани от МВР и са за всички, които притежават огнестрелно оръжие.
Днес дружинката е на лов за да регулира популацията на хищниците в местността около село Габра.
Соня, освен че е единствената жена, е и водач на тази ловна дружинка. От 22 години ходи на лов. И тя както останалите ловци, не е доволна от съкратените срокове за пререгистрация на оръжието.
„Ловът като лов няма да се промени, променят се главоболията свързани с лова. Уверявам ви ловът става все по- скъпо занимание за много хора, а ние искаме да си улесняваме живота”, казва тя.
Иван има 8 пушки, регистрацията и проверката дали са изправни ще му струват на 1000 лева. За него промените са „едни излишни главоболия, свързани с много време и излишно изразходване на средства.
Дядо Йордан е запален ловец от 50 години. Притеснява се, че със готвения законопроект ще се наложи да прекрати любимото си хоби: „Цялата ми пенсия отива за тия процедури за заверяване на ловни билет, пушката. Драги законодатели, бъдете разумни, знайте, че и вие ще станете на моята възраст”.
От МВР отказаха коментар по темата, с мотива, че предложението още не влязло в пленарна зала. За сравнение, в страни като Германия разрешителното за оръжие се вади на всеки 5 години, а във Франция и Англия е до живот.