Избрани Новини
Йоан – ''богопомазан'', ''верен на Бог'', покровител на кумовете
07-01-2014, 14:29
Автор:Румяна Димитрова
Още по Темата:На Водици се нарича за Ново начало
Къпаната мома на Ивановден ще се задоми до една година (ВИДЕО)
Ивановден е! Кой какво прави днес?
За Ивановден Атака дарява областния с протест
Над 400 хиляди българи празнуват на Йордановден и Ивановден
Мощите на св. Йоан Кръстител прославят България в цял свят
Според църковния календар 7 януари се празнува в чест на свети Йоан Кръстител, който е кръстил Христос. Св. Йоан Кръстител е известен както в християнския, така и в мюсюлманския свят.
По стар български обичай още в тъмни зори - преди да е изгряло слънцето, млади жени донасяли вода от река или кладенец. Булките и младоженците, които са се оженили през зимата до Ивановден, също бивали къпани в чебъра. В някои региони обредът се извършва и за здравето на младоженците, като действието се извършва от кума или девера.
Затова окъпването би могло да се разглежда като елемент от следсватбените обичаи, с който се затваря широкият кръг на сватбената обредност. На този ден ергените къпят момите, къпят се и младите мъже и имениците.
В югозападна България къпят младоженките и малките момиченца на възраст до 1 година. Обредното къпане включва и разменянето на подаръци, както и гостувания и празнична трапеза. Народната представа за Св. Иван като покровител на кумството и побратимството определя гостуванията у кумовете. Кумците носят кравай, месо, вино. Прави се обща трапеза.
На Ивановден изтича срокът, през който ходят новогодишните маскирани дружини. В някои райони на страната коледарите отвеждат тържествено царя на чешмата и го окъпват. След това той устройва угощение, на което присъстват и маскирани като мечка, невеста и арапи мъже. Накрая всички излизат на празнично хоро, с което приключва пълният цикъл на обичая Коледуване.
Мощите на Свети Йоан Кръстител бяха открити през 2010 година на созополския остров Свети Иван от екипа на проф. Казимир Попконстантинов.
Реликвата изникна по време на разкопки сред руините на средновековния манастир "Свети Йоан Предтеча". Предполага се, че костите са били пренесени през IV век на островния манастир край Созопол от Патриаршията в Константинопол. Сега мощите се съхраняват в созополския храм "Св. св. Кирил и Методий" и се излагат за поклонение всяка неделя.
Откритието е с изключително значение за цяла България и целия християнски свят. Има висока научна стойност, доказана чрез изследвания в Оксфорд и популяризирана с филм на National Geographic Channel, излъчен и по ред други световни ТV. Десетки хиляди туристи от България и от цял свят посещават Созопол, за да се поклонят на мощите, с което градът се превърна в една от най-желаните дестинации на културно-историческия туризъм в България.
Топ Новини