Избрани Новини
Честит 1 април - ден на шегата!
01-04-2022, 09:00
Снимка:pixabay.com
Автор:blagoevgradutre
Още по Темата:Фестивалът на хумора и шегата събира шегаджиите в "Скрътска академия“
Изложба "Портрети, автопортрети и шаржове" от колекцията на Музея на хумора и сатирата
Слободан Симич е 54-ят лауреат на свищовския Международен конкурс за къс хумористичен разказ
В Германия и Австрия считат 1 април за нещастен
1 април е Денят на хумора, шегата и лъжата. Празникът е международен, а в България е свързан с различни суеверия, като например това, че за да имате късмет през цялата година, трябва да излъжете поне веднъж и вас да ви излъже някой до обед.
Различни са версиите за произхода на този празник. Смята се, че празникът идва от древен Рим - там в средата на февруари празнували Деня на глупците. Друга версия за началото е от Неапол. Крал Монтерей получил риба по случай спирането на земетресението там. След година владетелят поискал точно същата риба. Такава обаче не намерили и готвачът приготвил друга, която много приличала на предишната. И макар, че кралят познал подмяната, той не се разгневил, а дори се развеселил. Оттогава станали обичайни шеги и лъжи на 1-ви април. Но откъде точно произлиза този празник, със сигурност не се знае.
В Нова Зеландия, Великобритания, Австралия и Южна Африка шеги се правят само до обяд. Всеки, който се пошегува в друго време от деня, получава псевдонима "Априлски глупчо".
В Ирландия, Италия, Южна Корея, Япония, Русия, Германия, Канада и САЩ шегата властва през целия ден.
Иранците си правят шеги на 13-тия ден от персийската Нова година, който се пада на 1 или 2-ри април. Празникът се нарича "Сиздах Бедар" или празникът на природата, който се е празнувал още през 536 г. пр.н.е. Това кара мнозина да вярват, че първоаприлският ден на шегата се е зародил от тази традиция. Според фламандския обичай децата заключват своите родители и ги пускат само когато те обещаят да им дадат лакомство. На този ден по времето на династията Чосон в Корея било позволено царското семейство и придворните да се шегуват помежду си. Това бил първият снежен ден от годината. Хората се замеряли със снежни топки и после давали фалшиви оправдания. Уцеленият със снежна топка се смятал за "губещ" и трябвало да изпълни едно желание на човека, замерил го със сняг.
В Германия и Австрия считат 1 април за нещастен ден, а родените на този ден за хора без късмет.
В Шотландия 1 април е Ден на кукувицата, тъй като там птицата е символ на глупостта.
В Полша този ден е изпълнен с шеги, вицове и закачки. Дори държавните институции си позволяват да лъжат, а важната работа се отлага за друг ден.