Избрани Новини

Днес е Международен ден на театъра

Датата е избрана през 1961 г. на IХ конгрес на Международния театрален институт към ЮНЕСКО

На 27 март отбелязваме Международния ден на театъра. От времето на древногръцкия театър до днес магията на театъра привлича милиони хора по света в театралните зали.

Датата е избрана през 1961 г. на IХ конгрес на Международния театрален институт към ЮНЕСКО. Свързана е с откриването на сезона на Театъра на нациите в Париж през 1962 г.

Автор на първото послание за Деня на театъра през 1962 г. е големият френски творец Жан Кокто. Оттогава всяка година на Международния ден на театъра световноизвестна личност поднася на всички почитатели на изкуството размислите си за театъра.

Смята се, че театралното изкуство възниква в древна Елада. Първообразът му са пиесите, играни по време на празниците в чест на Дионис - прочутите дитирамби. Характерното за древногръцкия тетаър е, че една пиеса включва максимум до 3 актьора, като те са само мъже. Актьорите носят маски в зависомост от персонажа, който играят. През цялото време на сцената присъста хор, който служи като акомпанимент.

Пренасяйки се в древен Рим, не можем да не отчетем огромният отпечатък, който древногръцкият театрален стил е оставил, но все пак има развитие. Увеличава се броят на актьорският състав, като вече участват и жени. Играят се предимно комедии.
През Средновековието театъра преживява бурни промени, лесно обясними с промяна на историческата обстановка, която неминуемо довежда и промяна в културната среда. Проникването на религията във всяка сфера на живота не оставя незасегнато и тетралното изкуство. Играят се предимо пиеси с религиозен характер, изобразяващи сцени от Стария и Новия завет, пиеси с откровен възпитателен характер, имащи за цел проповядване на определени идеали.
Театърът през Средновековието е характерен и с развитието на пътуващите театрални трупи, изключителният бум на Комедия Дел'Арте, както и учредяването на множество театрални академии.

Истинският апогей в разнообразието на театралната сцена се достига през 20ти век. Нови стилове, синтез на нови и стари театрални форми,авангардни театрални течения, пиеси, инспирирани от променящата се ежедневно житейска сцена,

Достойно място заема източното тетрално изкуство. Япония (но, Кабуки), Китай, Индия, както и изключителния финес и традиции на руския театър.

В България театърът придобива бързо разпространение. В Пловдив е построен първият театър "Люксембург", където играе най-старата театрална трупа в страната. Театърът имал 17 ложи с общо 64 места, партерът побирал 250-300 стола.



Топ Новини

Снимка на Деня

Таен агент? Настимир Ананиев, скрит зад фикус, подслушва Бойко Борисов