Избрани Новини
Започва Националният ученически конкурс "Моите родови корени от Македония и Одринска Тракия“
11-01-2022, 09:00
Снимка:РИМ Благоевград
Автор:Blagoevgradutre.bg
Още по Темата:Благоевград чества 109 години от Освобождението на Горна Джумая и Пиринска Македония
Традиционна среща събира стари горноджумайски родове
Правят възстановка на Горноджумайското въстание от 1902 г.
Музеят в Разлог стартира кампания за събиране на стари снимки от Бабинден
Краен срок на изпращане на текстовете до 31 март 2022 г.
Националният ученически конкурс за документален разказ, интервю или есе на тема „Моите родови корени от Македония и Одринска Тракия“ е за родовата памет на българите от Македония и Одринска Тракия. Конкурсът се провежда от Българското сдружение на родовете от Македония в партньорство с Исторически факултет на СУ „Св. Климент Охридски“. Регламентът на конкурса е изпратен от Министерството на образованието и науката до началниците на регионалните управления на образованието за информиране на всички училища.
В конкурса за писмен текст могат да участват всички ученици от страната, разпределени в две възрастови групи: първа: V – VIII клас; втора: IX – XII клас
Краен срок на изпращане на текстовете: до 31 март 2022 г. по имейл на ел.адреси: [email protected] или [email protected] или по пощата на адрес:
Българско сдружение на родовете от Македония, за конкурса, ул.„Пиротска“ №5, София 1000.
Писмените текстове трябва да са набрани на компютър и да се представят в електронен вариант, или на хартиен носител, като обемът на основния текст (без приложенията) е от 3 до 10 страници /шрифт Times New Roman, 12 пункта, общо от 4000 до 20 000 знака /
Указания за писмените текстове (документален разказ, интервю или есе):
От учениците с роднини и близки от Македония или Одринска Тракия се очаква да представят кратко проучване на своята родова история или съдбата на отделни личност/и, свързани с тези краища. За целта се предполага, че те трябва да проведат разговори-интервюта със своите роднини и близки (родители, баби и дядовци, лели и чичовци и по-далечни възрастни роднини и близки). Сведенията от тези разговори биха могли да бъдат допълнени с информация от книги, статии и други публикации; от проучвания в музеи, в частни и обществени архиви.
Учениците, които нямат произход от Македония и Одринска Тракия, могат също да участват в конкурса, като проучат и представят в съчинение рода на семейни приятели, познати и съученици с такъв произход. Кузман Шапкарев
Писменият текст се очаква да включва кратка информация за съответното селище (селища) в Македония или Одринска Тракия; откъдето са корените на рода; сведения за личности от рода, за бита и поминъка; по-характерни случки и събития, включително свързани с училищното образование или революционното дело; дата и причини за преселването в България, ако има такова; място (места) на заселване в България и стопанска и обществена адаптация; поддържане или не на връзки с първоначалното селище в Македония или Одринска Тракия; има ли отстанали роднини в Македония или Одринска Тракия.
Към писмените текстове като приложение би могла да се включи схема на родословно дърво, фотографии на личности, селища и родови събития, спомени на роднини и други материали, а също и рисунки от учениците по споменатите теми.
Кои територии включват Македония и Одринска Тракия:
Македония и Одринска Тракия са области в състава на Османската империя до Балканските войни от 1912-1913 г., населени тогава със значително българско население, и днес включват териториите на Република Северна Македония, части от Гърция и Турция, а в България – цяла Благоевградска област, също Смолянска и Кърджалийска област с изключение на някои северни селища, и най-южните части от Хасковска и Бургаска област.
Критерии за оценяване на писмените текстове (документален разказ, есе или интервю):
– конкретност, документалност с ясно и точно излагане на историята на рода и неговите географски местоположения;
– обхват и достоверност на ползвани източници (разговори-интервюта с по-възрастни роднини, сведения от исторически книги, статии и други публикации; архивни източници);
– личностна позиция;
– оригиналност и творчески подход към темата;
– критичност и аналитичност на изложението;
– езикова и стилистична култура.
Награди:
Първа награда – грамота и 100 лв,; втора награда – грамота и 80 лв; трета награда – грамота и 60 лв. Ще бъдат раздадени и много специални награди.
Наградите са на една и съща стойност за всяка възрастова група.
Наградените и част от номинираните за награда текстове с техни приложения могат да бъдат публикувани безвъзмездно от организаторите в подходяща форма.
За допълнителна информация:
Имейл: [email protected]
тел.: 0888 541580 (г-н Димитър Христов), 0898 587223 (доц. Н. Кайчев)
Топ Новини