Исторически успех за Пирин срещу Лудогорец!

14-12-2021, 12:20

ПФК Пирин

Blagoevgradutre.bg

Пирин спечели историческа победа като гост на Лудогорец с 5:3 в мач от 19-ия кръг на Първа лига. „Орлетата“ станаха първият български отбор отбелязал 5 гола в елитната дизизия във вратата на хегемона Лудогорец. Пирин стана и първият български отбор, спечелил с три или повече попадения на стадиона в Разград в Първа лига.

Пет или повече гола срещу абсолютния шампион са успявали да отбележат само отборите на Арсенал (6:0) в Шампионската лига през 2016 г. и Еспаньол (6:0) в Лига Европа през 2019 г., които го правят в мачове като домакини. Това бе и първата победа за Пирин срещу десеткратния шампион на страната.

За тима на треньорския дует Радослав Митревски – Петър Михтарски това бе първа победа като гост през сезона и общо четвърта от началото на първенството. Трите точки в Разград сложиха край на серията от пет поредни срещи без пълен успех в първенството. Така „орлетата“ приключват календарната година в Първа лига с 4 победи, 4 равенства и 11 поражения и са предпоследни в класирането, но само на три точки от 10-тото място.

Резултатът бе открит от Христофор Хубчев, който в 15-тата минута засече прекрасно центриране от ъглов удар на Антон Карачанаков. Това бе първи гол за Хубчев с екипа на Пирин в неговия осми мач като титуляр, откакто се присъедини към отбора.

В 29-ата минута домакините пропуснаха да изравнят. Икоко изведе отдясно Каули в наказателното поле, бразилецът върна към Марин, испанецът опита да реализира в празната врата, но Бодуров блокира топката с шпагат и я изпрати в ъглов удар. 120 секунди по-късно Хенгелман изби шут от фаул на Десподов.

В 38-ата минута Оливие Вердон си отбеляза автогол, предизвикан от опит на Мохамед Брахими да стреля към вратата – 2:0 за Пирин.

В 46-ата минута Пирин шокира разградчани с трети гол след фантастична контраатака. Карачанаков напредна отляво с топка в крака и изведе брилянтно Брахими, който бе изпуснат от Пинас и с ефектен шут под гредата покачи на 3:0.

Пирин не спря дотук и в 70-ата минута направи резултата 0:4. Направилият много силен мач Преслав Йорданов пусна чудесен пас към Брахими, който преодоля защитника на домакините Пластун и хладнокръвно вкара второто си попадение в мача с шут по земя от границата на вратарското поле. Това бе четвърти гол за сезона в Първа лига за Мохамед Брахими, като за първи път в своята кариера той се разписва два пъти в рамките на един двубой от елита.

Разградчани върнаха един гол чрез Вердон в 77-ата минута. Защитникът се разписа с шут от 23 метра, който свари неподготвен Хенгелман.

Десподов вкара за втори път, реализирайки от несъществуваща дузпа в 88-ата минута. Тя бе отсъдена за леко побутване на Чибота от Дяков, а халфът на благоевградчани остана недоволен от решението на съдията и изглежда, че имаше право.

Само 120 секунди по-късно Пластун свали с глава за Каули, който намали на 3:4.

В 91-ата минута, Карачанаков намери Иван Тасев, който стреля, топката бе избита от вратаря и попадна във влезлия като резерва Венцислав Бенгюзов, който оформи крайното 5:3 в полза на Пирин с първия си гол за сезона.

ЛУДОГОРЕЦ -ПИРИН 3:5

0:1 Христофор Хубчев 15, 0:2 Оливие Вердон 38 авт., 0:3 Мохамед Брахими 46, 0:4 Мохамед Брахими 70, 1:4 Оливие Вердон 77, 2:4 Кирил Десподов 88 д., 3:4 Каули 90, 3:5 Венцислав Бенгюзов 91

ЛУДОГОРЕЦ: 71. Кахлина, 22. Икоко, 30. Пластун, 24. Вердон, 6. Пинас, 25. Баджи, 23. Шоу, 29. Ротариу, 95. Каули, 11. Десподов, 9. Марин

ПИРИН: Ник Хенгелман, 38. Александър Дюлгеров, 71. Антон Карачанаков (90+4-44.Конър Хендърсън), 31. Красимир Станоев (81-73.Венцислав Бенгюзов), 7. Мохамед Брахими (78-.26 Иван Тасев), 5. Николай Бодуров, 3. Петър Занев, 9. Преслав Йорданов (78-29.Станислав Костов), 18. Светослав Дяков (90+3 – 17.Спас Георгиев), 14. Стилян Николов, 45. Христофор Хубчев