През тази година туристите обходиха много от прекрасните ни планини
Да пътешестваш не значи винаги да отидеш далеч. Съкровищата са на едно сърце разстояние. Защото смисълът на всичко е вътре в самите нас.
"Тръгвайки към планината, предвкусвайки девствената красота и пленяващите гледки, скрити в нея, ние, туристите от туристическо дружество „Осогово“ - Кюстендил с нетърпение всяка седмица попивахме жадно кристално чистия въздух и мириса на дървета, листата и растителността. Споменът за града - забързаните, намръщени хора, зарази, пандемии, мръсотията и многото коли тук в планината изглеждат нереални и дори смешни", разказват от дружеството.
"Зимният сезон започна с надеждата за една многообещаваща година. Оставяйки големия плувнал в мъгла град, ние се наслаждавахме и изцяло бяхме в плен на съвършената природа, усещайки нищо друго освен блаженство и хармония.
Конявската планина, с гледките от връх Виден, връх Драговски камък (1118 м) или, както е по-известен, като трънският Матерхорн в Гребен планина, закътаните кътчета на Ерулската планина, където изкачихме връх Каменитица, екопътеката Петлюка във Вискяр планина. Места, които вдъхват сили, вяра и надежда.
Кюстендилските туристи се включиха в националния традиционен туристически празник „Свети Атанас” в Етрополе. Истинско удоволствие беше да се видят на едно място толкова много позитивни и щастливи хора. Голямото гостоприемство и чудесната природа ни кара да се върнем отново по тези красиви места. Специална благодарност на Катя Дочева и всички участници в организацията на празника.
В сезона на водопадите през пролетта пътешествията ни бяха до Бистришкия водопад, в затънтената и криволичеща клисура в местността Самоковището, магическия водопад „Света Анна“ при китното село Смоличано, Врабченския водопад, водопада при село Полска Скакавица. Това са места, което си струва да се посетят. Посетихме и язовир Пчелина. Вълшебство, към което винаги нещо ще ни тегли.
Разходката ни из дебрите на Влахинска планина ни припомни, че тази малка планина е истинско съкровище, където за минути човек може да се освободи от градската среда напълно. Само на около 3 часа от село Пастух има 600-годишнен цер (вид дъб). Уникалният феномен е с обиколка 8,90 м, височина - 19 м. Девет човека, хванати за ръце, обгърнаха дървото. След множество снимки, заредени от красотата и енергията на дървото, посетихме и Руенският манастир “Св.Йоан Рилски”, зад чиито стени се крият множество предания, свързани с покровителя на българския народ Свети Иван Рилски.
Само за един ден в Рила човек може да се нагледа на страшно много красота. Там е пълно с вода и зеленина, реки и езера, които в комбинация със заобикалящите върхове изглеждат като истинска триизмерна картичка. Един много живописен, слабо населен и тежичък бе кръговият маршрут от ЦПШ Мальовица – Йончевото езеро – Страшното езеро – х.Мальовица – ЦПШ. Друго магическо място в Рила планина, на което се насладихме, бе в местността Кирилова поляна – Сухото езеро – Рилски манастир. Така ние, кюстендилските туристи, успяхме да вкусим красотите на Рила.
Туристи от цялата страна и тази година се включиха в традиционното изкачване на първенеца на Осоговската планина връх Руен, петият по височина сред планинските върхове в България.
Който се е разходил из България се е уверил, че страната ни е красива. Но който е видял Родопите, е сигурен: България е неземно красива! Родопите са усещане. Емоция. Приключението ни започна от язовир Въча по екопътеката от комплекс „Чилингира“ до село Осиково, където на една висока скала, наречена „Орлова гледка“, ни очакваше нашия водач, Асен Бодуров. Магическите звуци на шофара ни напътстваха към него. Вторият ден програмата беше много амбициозна. Предстоеше ни да изкачим четири върха, да се насладим на родопските песни, дивите поляни, панорамни скали, непристъпни гори. Тръгнахме си усмихнати с приповдигнато настроение, като отнасяхме с нас частица от красотата и усмивките на гостоприемните хора от село Осиково, като си обещахме отново да се върнем тук.
Заедно с туристите и водача Сотир от Дупница през септември изкачихме връх Ореляк, Свещник, Ушите - най-високият връх на Южен Пирин и връх Муторок.
Кулминацията на емоциите обаче предстоеше, когато потеглихме нагоре по билото на Врачанската планина. Природата е уникална. Страховита, величествена, недостъпна. Величественият отвес на Кобилини стени, гледките от първенеца на Врачанския балкан, връх Бегличка могила, внушителната пирамида на връх Остра могила, оброкът под Радов връх, паметникът на дядо Йоцо и музеят на баба Илийца в село Челопек.
Представители на ТД „Осогово" и тази година участваха в традиционното изкачване на Черни връх - 2290 м (Витоша) за да отбележат 125-години организиран туризъм в България. Една част от кюстендилската група избра живописния маршрут от хижа Селимица. Втората група тръгна от хижа Алеко, като преди това се наслади на ценните стенописи в Драгалевския манастир “Света Богородица Витошка”, основан през 1345 г.
В сезона на златните багри и кестените кюстендилските туристи поеха към живописните водопади в гънките на Беласица и загадъчната Огражден планина.
Всяка година клуба по воден туризъм „Струма 2012” организира воден поход по река Струма. Целта е да се популяризира горното течение на река Струма. Участват каякари от Димитровград, София, Пловдив, Варна, Бяла Слатина, Троян, Враца, Кърджали, Хасково, Стара Загора, Нова Загора и др. Клубът взе участие в националния воден поход по река Тополница, водния поход по язовир Жребчево и горното течение на р. Тунджа и други.
Спортен клуб по ориентиране „Руен – 92“ към туристическо дружество „Осогово“ и тази годена бе домакин на откритото състезание по ориентиране. Стартираха състезатели от 10 до 85-годишна възраст, представители на 20 клуба от страната. През отчетният период спортно - тренировъчната дейност на СКО ”Руен - 92” - Кюстендил участваха в 12 национални и републикански купи и Държавни първенства по ски и лятно ориентиране.
Велосипедистите от велоклуб „Гайда“ към ТД ”Осогово” направиха интересни преходи в района.
Туристическият хор „Осоговско ехо” с диригент Димитър Цветков участва в някои от проявите на града.
В акцията „Да изчистим Кюстендил“ туристите почистиха участъка от с.Богослов до х.Осогово.
През настоящата 2020 г. и следващата година дружеството има амбициозни планове по отношение на поставяне на нова туристическа маркировка и поддръжка на съществуваща на територията на община Кюстендил. Изготвен бе план за възстановяване на съществуващите маршрути и маркиране на нови. Подменени бяха старите и откраднати табели, сменени бяха счупените и паднали колове с нови, така че маршрутите да бъдат приятни и безопасни за туристите.
Трудно е да се определи кое от всичките ни мероприятия е най-доброто. Едва ли на друго място по света има такова съчетание и разнообразие от планини, равнини и реки, събрани на едно място и изпълнени с толкова много природна красота, както в България. Наше човешко задължение е да опазим мястото, където живеем и за тези, които идват след нас".
На всички любители на планината ръководството на туристическо дружество "Осогово" - Кюстендил с председател Христо Абаджиев пожелава много здраве, благодатна и щастлива 2021 година!