Избрани Новини
ДФЗ подписва споразумение за контрол в обученията на бенифициерите
07-08-2020, 09:00
Снимка:ДФЗ
Автор:blagoevgrad.utre.bg
Още по Темата:ДФЗ отпуска 15 млн. лева за нисколихвени кредити на зърнопроизводителите
ДФЗ отпуска 15 млн.лева за нисколихвени кредити на зърнопроизводителите
ДФЗ отпуска 15 млн. лева за хуманно отношение към свине за 2020 г.
Това е с цел успешното противодействие на измамите със средства от Европейския съюз
Ще бъде подписано споразумение за единен подход в обмена на информация между Национална агенция за професионално образование и обучение (НАПОО) и институциите, имащи отношение към процедурите по провеждане на обучения и издаването на необходимите за кандидати и бенифициери сертификати с цел успешното противодействие на измамите със средства от Европейския съюз.
Това стана ясно по време на инициирана среща от ДФ „Земеделие” с представители на дирекция „АФКОС“-МВР, която освен ролята на национална контактна точка с ОЛАФ, изпълнява и функциите на секретариат на Съвета за координация в борбата с правонарушенията, засягащи финансовите интереси на Европейския съюз ( Съвета АФКОС). Участие взеха дирекция „Противодействие на измамите“ при ДФ „Земеделие“, Главна дирекция „Европейски фондове, международни програми и проекти” при МТСП, Главна дирекция „Европейски фондове и международни проекти“- Агенция по заетостта, дирекция „Професионално образование и обучение“ при МОН, дирекция „Професионална квалификация и лицензиране“ при НАПОО и Центърът за развитие на човешките ресурси.
Тема на дискусия бяха възможностите за подобряване на дейностите при осъществяване на контрола и оценката на качеството на провежданите професионални обучения в лицензираните институции на бенифициерите на Държавен фонд „Земеделие“ по подмерки 6.1 „Стартова помощ за млади земеделски производители“ и 6.3. „Стартова помощ за развитието на малки стопанства“ от ПРСР 2014-2020.
Съгласно изискванията бенифициерите по подмярка 6.1 и 6.3 преминават задължителни курсове за професионални умения в областта на селското стопанство, ако нямат завършено средно или висше образование в областта на земеделието или ветеринарната медицина. Курсовете по подмярка 6.1 са с продължителност 150 часа в професионални направления "Растениевъдство", "Растителна защита", "Животновъдство" или "Ветеринарна медицина". По подмярка 6.3 кандидатите преминават курс със същата продължителност по теми „Растениевъдство и животновъдство“, „Земеделско стопанство“ или професионално направление „Ветеринарна медицина“.
По време на срещата, бе постигнато съгласие от институциите за необходимостта от ограничаване на предпоставките за извършване на нередности, свързани с разходване на средства от бюджета на ЕС за целите на обучение на кандидати и бенефициери. За целта ще се разработи структуриран подход базиран върху четирите основни елемента на процеса на управление на борбата с измамите – предотвратяване, разкриване, коригиране и наказателно преследване.