Започна Международна конференция на тема "Музейните и архивните фондове - места на памет"

Участват научни работници от страната и Северна Македония

Регионалният исторически музей „Акад.Йордан Иванов” - Кюстендил, Община Кюстендил и
Министерството на културата организират четвърта Международна конференция на тема "Музейните и архивните фондове - места на памет. Представяне на богатството на музейните фондове и архиви". Ще се проведе от 3 - 5 октомври в Кюстендил.
ПРОГРАМА
ЧЕТВЪРТЪК, 3 ОКТОМВРИ
Конферентна зала на РИМ-Кюстендил
13:00-13:30 ОТКРИВАНЕ НА КОНФЕРЕНЦИЯТА
Приветствени слова
I ЗАСЕДАНИЕ
Водещ: доц. д-р Ангел Джонев
13:30-13:45 Валерия Димитрова /СУ „Св. Климент Охридски”/ - Музеите в Република България и устойчивото развитие
13:45-14:00 Юрия Сматракалева /СОФТЛИБ ООД/ - e-Museum: система за автоматизация на дейностите в музеите
14:00-14:15 Лариса Нешева, Живка Янакиева /Национален музей „Земята и хората”/ - Дарителството в музея, чрез съвременните форми на комуникация
14:15-14:30 арх. Мария Каразлатева /СУ "Св. Климент Охридски"/ -Сътворената реалност в структурата на Експозиционната среда на НМ "Васил Левски"
14:30-14:45 Галя Атанасова /РИМ–Шумен/ - Създаване на научен и учрежденски архив в РИМ–Шумен – поглед в миналото и предизвикателство в настоящето
14:45-15:00 Николай Поппетров /ИИИ-БАН/ - Възможности за реконструиране на индивидуални и колективни дейности на базата на съществуващата архивна документация
15:00-15:30 ДИСКУСИЯ
КАФЕ-ПАУЗА
II ЗАСЕДАНИЕ
Водещ: Валентин Дебочички
15:30-15:45 Магдица Шамбевска /НУ Национална и университетска библиотека „Св. Климент Охридски“ Скопие, Р.Северна Македония/ - Анализа на законските акти за задолжителниот примерок во Македонија по 1991
15:45-16:00 Владимир Илиевски /Национална и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“ Скопие, Р.Северна Македония/ - Технолошко-медиумскиот развој како предуслов за промената и дополнувањето на стандардот за каталошки опис на сериските публикации
16:00-16:15 Драгица Чекорова /Музей на Неготино, Р.Северна Македонија/ - Музејскиот фонд во Музеј на град Неготино
16:15-16:30 Габриела Митевска /НУМузей – Куманово, Р.Северна Македонија / - Богатството на музеjскиот фонд во НУМузеj – Куманово
16:30-16:45 Мариja Живачки / НУМузей – Куманово, Р.Северна Македонија/ Богатството на историската збирка во НУМузеj - Куманово
16:45-17:00 Венета Илиева /Музей на народните художествени занаяти и приложните изкуства–Троян/ - Документалната сбирка на Музея на занаятите – място на националната памет
17:00-17:15 Софка Тенчева /ИМ-Батак/ - Медали, ордени и значки във фонда на Исторически музей-Батак
17:15-17:30 Сашка Димова /ИM-Батак/ - Колекция „Пафти” във фонда на Исторически музей-Батак
17:30-17:45 Диана Тодорова /РИМ–Варна, Етнографски музей/ - Биографичните спомени на респондентите - образи и памет на времето /по материали от фонда на Етнографски музей-Варна/
17:45-18:00 ДИСКУСИЯ
20:00 РАБОТНА ВЕЧЕРЯ
ПЕТЪК, 4 ОКТОМВРИ
Конферентна зала на РИМ-Кюстендил
III ЗАСЕДАНИЕ
Водещ: гл.ас. Веселина Вандова
09:00-09:15 гл.ас. Веселина Вандова /РИМ-Кюстендил/ - Каменeн боздуган от неолитното селище в м. Герена край с.Мурсалево, Кюстендилско
09:15-09:30 гл. ас. д-р Светослава Филипова /РИМ-Кюстендил/, Веселин Хаджиангелов /ИМ-Самоков/ - Археологически проучвания в некропола на антична Германия – резултати и находки
09:30-09:45 Лидия Стайкова-Александрова /РИМ-Кюстендил/ - Североафрикански лампи от колекцията на РИМ-Кюстендил
09:45-10:00 ас. Николай Шаранков /СУ „Св. Климент Охридски“/ - Надписи за императорския култ от Пауталия II- IV в.
10:00-10:15 гл.ас. д-р Галина Грозданова /НАИМ-БАН/ - Късноантично селище и некропол в с.Мощанец, Благоевградско. Предварително съобщение.
10:15-10:30 д-р Николай Бояджиев /РИМ–Смолян/ - Новопостъпили монети от Западните Родопи в РИМ "Стою Шишков" – Смолян
10:30-11:00 ДИСКУСИЯ
КАФЕ-ПАУЗА
IV ЗАСЕДАНИЕ
Водещ: гл.ас. д-р Галина Грозданова
11:00-11:15 Драган Величковски /ЛУ Градски музей–Крива паланка/ - Јоаким Крчовски и Градски музеј Кр. Паланка
11:15-11:30 Явор Митов /РИМ-Кюстендил/ - Кондиката на килийното училище при църквата „Успение Богородично“ в Кюстендил от 3 март 1846 г. и нейния правилник
11:30-11:45 д-р Деница Петрова /ИМ-Оряхово/ - Архивът на Георги Лазаров – спомен за Оряхово през Възраждането
11:45-12:00 Любомир Николов /ИМ-Самоков/ - Колекция „Стъклени фотографски плаки” във фонда на Исторически музей-Самоков
12:00-12:15 Ваня Йорданова /РИМ–Смолян/ - Колекцията на фамилия Радичеви във фондовете на РИМ "Стою Шишков" - Смолян
12:15-12:30 д-р Виолета Костова /РИМ-Хасково/ - Живот и дело на проф.Любомир Тенев - колекция от фонда на РИМ-Хасково
12:30-12:45 Евгений Еков /ЦДА/ - Неизвестни страници за дейността на ВМРО-СМД и МПО по македонския въпрос през 90-те години на ХХ в.
12:45-13:00 ДИСКУСИЯ
13:00-14:00 ОБЯД
V ЗАСЕДАНИЕ
Водещ: Явор Митов
14:00-14:15 Десислава Георгиева /ДА–Благоевград/ - Фондът на Неврокопска митрополия (1894–1950 г.) в Държавен архив – Благоевград
14:15-14:30 гл. ас. д-р Мирослава Георгиева /ЮЗУ–Благоевград/ - Археологическото дружество „Струма” в град Свети Врач (по документи от Научния архив на БАН и Държавен архив – Благоевград)
14:30-14:45 д-р Елена Александрова /РИМ–Благоевград/ - Визуализация на паметта за Илинден чрез личните вещи на участници във въстанието от 1903 г.
14:45-15:00 д-р Драган Георгиев, д-р Мирјана Нинчовска /Музей на Северна Македония – Скопие/ - Одликувања од војните 1912 – 1918 година во музејскиот фонд на Музеј на Северна Македонија - Скопје
15:00-15:15 д-р Јасмина Дамјановска /Държавен архив на Република Северна Македония/, проф. д-р Ленина Жила /Институт за национална историја/ - Русите во Вардарскиот дел од Македонија 1920 – 1940 г. низ архивската документација
15:15-15:30 доц. д-р Екатерина Керемидарска /РИМ-Кюстендил/ - Златарската работилница на Борис Стоименов от Дупница
15:30-16:00 ДИСКУСИЯ
КАФЕ-ПАУЗА
VI ЗАСЕДАНИЕ
Водещ: доц. д-р Екатерина Керемидарска
16:00-16:15 Рилка Петрова /ДА-Кюстендил/ - Европейските нюанси в културата на Кюстендил от Освобождението до 1944 г.
16:15-16:30 Славейко Докузов /ИМ-Самоков/ - Моменти от историята на Самоков в едно документално дарение от 2019 г.
16:30-16:45 Георги Радославов - Новооткрити документи, съхранявани в ЦДА и ДА-Перник, за миналото на с.Зидарци, Пернишко
16:45-17:00 Светла Александрова /ХГ „Владимир Димитров – Майстора” Кюстендил/ - Никола Иванов – Шаната (1897 - 1959), животоописание на един Каварадоси от Кюстендил
17:00-17:15 Йордан Ананиев /ЮЗУ-Благоевград/ - Македонският въпрос в българската политика от Букурещкия до Ньойския договор
17:15-17:30 доц. д-р Ангел Джонев /РИМ-Кюстендил/ - Исторически източници за ген.Никола Жеков съхранявани във фонда на РИМ – Кюстендил
17:30-17:45 Димитринка Павлова /РИМ-Кюстендил/ - Оловна плочка „Дунавски конници” от фонда на РИМ-Кюстендил
17:45-18:00 ДИСКУСИЯ
СЪБОТА, 5 ОКТОМВРИ
Конферентна зала на РИМ-Кюстендил
VII ЗАСЕДАНИЕ
Водещ: проф. дин Вера Бонева
09:00-09:15 Тавя Великова /ДА–Русе/ - Неправителствените организации като фондообразуватели на държавните архиви. Положителен опит на Държавен архив – Русе
09:15-09:30 Надежда Цветкова, Толя Чорбаджиева /ДА–Русе/ - Модерни форми за популяризиране архивното богатство и визуална комуникация с младежката аудитория във виртуалната среда (из опита на Държавен архив – Русе)
09:30-09:45 Михаела Василева /РИМ – Благоевград/ - За едно дарение
09:45-10:00 доц. дин Милкана Бошнакова /НБКМ-БИА/ - Колекция „Македонски въпрос” в БИА - НБКМ
10:00-10:15 Тодор Билчев /ДА–Русе/ - Документи за Кюстендил и Кюстендилско, съхранявани в Държавен архив–Русе, или приказка за документите
10:15-10:30 Маргарет Поппетрова /ЦДА/ - Книгоиздателската дейност в България в периода 20-те – 40-те години на ХХ в., отразена в лични архивни фондове (По примери от фондовете на Асен Разцветников и Ран Босилек)
10:30-11:00 ДИСКУСИЯ
КАФЕ-ПАУЗА
VIII ЗАСЕДАНИЕ
Водещ: доц. дин Милкана Бошнакова
11:00-11:15 проф. дин Вера Бонева /УниБИТ/ - Архивното наследство на Петко Рачов Славейков
11:15-11:30 Стела Славчева /РИМ–Шумен/ - Пощенски картички на Васил Коларов – едно позабравено богатство
11:30-11:45 Цветомира Димитрова /ДА–Русе/ - От личния архив на прима балерината Надежда Руменин – „белият и черният лебед“ на Русенската опера
11:45-12:00 д-р Ирина Витлянова /РИМ-Шумен/ - Модните аксесоари на шуменката от края на ХIХ – началото на ХХ в.
12:00-12:15 гл.ас. Бета Хараланова /РИМ-Шумен/ - „Хобитата ми” – колекции на Нина Бобадова във фонда на РИМ- Шумен
12:15-12:30 д-р Биляна Попова, Лора Христозова /РЕМ–Пловдив/ - Един кавал и неговите истории
12:30-12:45 Дарина Билярска /ЦДА/ - Учителят Тодор Колев – отдаденост на знанието и паметта
12:45-13:00 ДИСКУСИЯ



Снимка на Деня

Щрихи от Плевен