Избрани Новини

Лесно ли се правят опинци?

Това ще научат децата в музейната работилница в Кюстендил

Музейната работилница за месец ноември, организирана от Регионалния исторически музей в Кюстендил, представя един от старите български занаяти – опинчарството, а темата е свързана с първата война, в която България е въвлечена след своето освобождение и която тя печели като самостоятелна нация – Сръбско-българската. Недоволна от разширяването на територията на Княжество България след обявяване на Съединието, Кралство Сърбия напада западните ни територии на 2 ноември 1885 г., докато по-голямата част от българската армия е съсредоточена в южните. Само няколко дни отнема на българските войници да изминат пеша резстоянието от южната до западната граница и да извършват геройски подвизи по бойните полета на около 30 километра от столицата, докъдето сръбската войска стига почти безпрепятствено за два дни. Сърбите са отблъснати при Сливница на 7 ноември и през следващите няколко дни българската армия победоносно влиза в източните територии на западната ни съседка. Следва подписване на мирен договор в Букурещ и международно признаване на Съединението.

Целта на номврийската работилница е да напомни за героизма на българския войник и обикновения човек, участвали в тези събития, чрез изработването на цървули като част от тяхното облекло.

Заниманията се провеждат в Музейния детски кът към археологическата експозиция в зала „Асклепий” (бул. „България” 55) от 14:00 до 18:00 ч. на 16, 17 и 18 ноември 2017 г.

Входна такса: 2,00 лв.



Топ Новини

Снимка на Деня

Таен агент? Настимир Ананиев, скрит зад фикус, подслушва Бойко Борисов