Избрани Новини

Нехае се за народната култура

Учени- фолклористи алармираха на научна дискусия в столицата

Научна дискусия на тема: „Българската народна култура и образованието“ събра в зала „Тържествена“ на Централен военен клуб в София етнографи и фолклористи, педагози от страната и българската диаспора в чужбина, писатели и фолклорни журналисти, съобщи представилият пиринската фолклорна област фолклорист Димитър Тренчев. Той уточни, че научният форум се е провел под патронажа на президента Румен Радев, а организатор е било Националното етнопедагогическо сдружение „Проф. д-р Иван Шишманов“ с председател известния етнограф, фолклорист и писател професор Лозинка Йорданова.
Пиринският фолклорист допълни, че дискусията е била част от дългосрочната юбилейна програма на Националното етнопедагогическо сдружение в чест на 155 годишнината от рождението на първия български етнограф и фолклорист проф. д-р Иван Шишманов и 45-та годишнина от основаването на сдружението.
Тренчев открои изложението на известния български етнограф проф. Иваничка Георгиева и педагозите Ася Събева от българското училище „Христо Ботев“ в Унгария и Нонка Кръстева от град Перник, като обобщено мнение на колегията за днешното незавидно състояние на фолклорната наука и практика – липса на законова защита и държавна подкрепа.
„Парадоксално е, че фолклорът е част от културното ни наследство, но не е категорично и сигурно защитен от закона и е безпомощна плячка за куцо и сакато“ – емоционално отбеляза Тренчев. Според него и колегите му недофинансираната фолклорна наука всяка година безвъзвратно губи автентични фолклорни източници.
„Губим артефакти, песен, хоро, вокална техника, занаятчийска технология и обряд – губим и свързаната с тях обяснителна информация и нишката на познанието се прекъсва“ – е алармирал на дискусията пиринският фолклорист. А като знакови примери от пиринската фолклорна област е посочил загубеното тригласно пеене, добиването на т.нар „боров катран“ и звънчарското леене. Тренчев е алармирал също, че постоянният финансов недоимък заплашва дори физическото оцеляване на сградите и музейните фондове.
На дискусията не е бил подминат и проблемът, че общообразователните програми са недостатъчни като обем и са остарели като съдържание и начин на поднасяне.
„Водещият на дискусията, колегата фолклорист и журналист доц. Венцислав Димов специално подчерта, че държавното медийно популяризиране на научния, образователния и творческия фолклор е символично и е в „глух“ времеви и часови пояс“, разказа още Тренчев. И посочи обобщеното мнение на колегите си, че и като наука, и като практика фолклорната приемственост се крепи на любовта на носителите и изследователите.
Измежду следващите юбилейни  инициатива на НЕПС „Проф. д-р Иван Шишманов“ Димитър Тренчев   посочи изработването и поставянето на паметна плоча на професор д-р Иван Шишманов и организирането на национален концерт под надслов „Отечество любезно“, на който ще бъде  представен фолклорът на всички етнически общности, населяващи България.



Топ Новини

Снимка на Деня

Таен агент? Настимир Ананиев, скрит зад фикус, подслушва Бойко Борисов