Избрани Новини

Променят използването на рецептурните книжки

Разпечатаните рецепти към книжката не трябва да надвишават броя на страниците ѝ

От следващия месец се въвеждат нови правила за рецептурните книжки, с които пациентите взимат лекарства от Здравната каса. Новото изискване е разпечатаните рецепти към книжката да не надвишават броя на страниците ѝ, информира БНТ2.

Досега личните лекари разпечатваха листа с изписаните лекарства на компютър и ги прикрепваха в края на здравната книжка. Това обаче затрудняваше аптекарите при отчитане, защото всички събрани рецепти се събираха накуп в книжката, а сега вече ще се лепят по страниците ѝ.

Дмитрий Тюлеков – фармацевт: Трябва да си закупи рецептурна книжка болният, да отиде при личния лекар, да нанесе данните - т.е. диагноза всичко, след което отива в здравната каса заверява книжката и оттам нататък тя е валидна и могат да бъдат изписване рецепти по нея. Ще се въведе едни по-добър порядък при издаване на книжките.

Промяната е записана в новия рамков договор и предвижда рецептурните книжки да не надвишават повече от 16 страници, какъвто е и техният брой в момента.

Дмитрий Тюлеков – фармацевт: Някой, ако е само с едно заболяване, ще има по-дълго време, ще може да ползва книжката. Който е с повече за по-късо време, по-бързо ще се използва. Тези с повечето заболявания ще им се налага по-често да си взимат книжки.
Даниела Петкова РЗОК-Благоевград: Има гратисен период до първи юли, след първи юли няма да се разрешава повече от 16 стр. да се заверява и с нея да се изпълняват рецептите за лечение на пациенти.

Здравните книжки на пациентите вече ще се издават само от Здравната каса, а не както досега – от личния лекар.



Топ Новини

Снимка на Деня

Таен агент? Настимир Ананиев, скрит зад фикус, подслушва Бойко Борисов