Избрани Новини
Борисов: България подкрепя Македония за членство в НАТО и ЕС
20-06-2017, 15:27
Снимка:nova.bg/кадър
Автор:Мила Иванова
Още по Темата:Македонският премиер Зоран Заев пристигна на визита в България
Очаква се договор за добросъседство между България и Македония да бъде подписан на 2 август
Македония ще разчита на помощ от България за влизане в НАТО и след това в ЕС, каза пред журналисти в МС днес премиерът на Македония Зоран Заев след среща с българския си колега Бойко Борисов. Текстът на договора за добросъседство между България и Македония е почти готов, ще бъде изчистен до 2 август и тогава ще бъде подписан в Македония при общо честване на Илинден, допълни Заев.
Двамата премиери отидоха да се поклонят на паметника на цар Самуил в София.
На срещата е решено улица в Скопие да носи името на Желю Желев, а в София има улица с името Борис Трайковски, бивш президент на Македония, съобщиха Борисов и Заев.
Това е исторически момент, след визитата ми в Брюксел, първото ми посещение е в София, за да получим подкрепа и помощ за членство в ЕС и в НАТО, каза Заев.
Днес поискахме от България да ни помогне с опита в усвояването на европейските фондове. Македония има малко европрограми но се надяваме да отворим още и България може да ни помогне със своя ценен опит, каза Заев и още веднъж потвърди че Македония има желание да открие преговори за членство в ЕС и да стане член на НАТО.
Позволете ми да поздравя моя колега Зоран Заев, защото след тежка политическа криза най-сетне и на нашата граница с Македония има спокойствие, каза Бойко Борисов. Македония има исторически шанс да направи така, че гражданите й да се чувстват добре. Пътят към НАТО и ЕС и обединените Балкани минава през вътрешнополитическа стабилност и решаване на проблемите, посочи българският премиер. Жизненоважна е инфраструктурната свързаност чрез жп линии и магистрала между Скопие и София. Това ще отвори Македония във всички посоки, каза Борисов. Ще направим всичко възможно с приятелска Гърция да решим всички проблеми, защото дестабилизацията на Македония означава дестабилизация и на нашите граници, каза Борисов. Ние сме за единна Македония и за членството й в НАТО и в ЕС, заяви Бойко Борисов.
Голям проблем е общото празнуване на историята и затова отиваме днес на паметника на цар Самуил, защото това е нещо, което може заедно да честваме. Можем заедно да се радваме и на делото на светите братя Кирил и Методий, вместо то да е повод на раздор, каза Борисов и добави, че затова и ще отиде в Македония на Илинден. Убеден съм, че ако се съсредоточим върху инфраструктурните проекти след 10 - 15 години и Балканите и нашите взаимоотношения ще са други, каза Борисов.
По договора за добросъседство сме много близко да краен резултат, остават малко текстове да бъдат прецизирани. Това е добре и за Брюксел, и за нашите граждани, каза Борисов.
Македония има европейско бъдеще и съм много щастлив, че имаме такъв приятел като премиера Бойко Борисов. Имаме нужда и от помощта от приятелска Гърция, каза премиерът на Македония. Западните страни искат да видят, че ние си помагаме и си подаваме ръка, където можем, каза Заев. Македония затваря глава на национализъм и омраза и отваря глава на европейско бъдеще на всички. Историята може да ни сближи, не да ни разделя. Страната, която първо ни призна, направи първата стъпка към нашите аспирации за бързо присъединяване към НАТО и ЕС, каза Зоран Заев.
Ако Македония поиска, можем да й помогнем - всичко зависи от политическия й елит, каза Бойко Борисов. Когато те свършат своята работа, помощта идва от само себе си, добави той. Договорът за добросъседство върви към финализиране. Има един детайл, да се види дали е проблем подписването на договора на македонския език. Това, което правим сега, покланяне към общата история, е по-ценно от всеки договор, каза Зоран Заев.
Детайлите са важни не за днес, а за следващите поколения, каза Бойко Борисов. Има думи, които могат да имат различно тълкуване. В конституцията на Македония е записано, че договорите се подписват на македонски език. Трябва да се реши какво значи обща история и за кой период. Различните историци определят различни периоди, но от 1901 г. Македония има различна история, която не е обща с тази на България, каза Борисов. Честването на Тодор Александров може да бъде повод за радост и от двете страни на границата, това се отнася и за Никола Вапцаров, посочи Борисов.
По-близък народ ние нямаме и затова, когато историците ни предложат термини, с които да гарантираме бъдещето, ще дадем добър пример на другите страни на Балканите и да отворим пътя на Македония към Европа и НАТО, каза още Борисов.
Много държави в Европа са дали пример как се развиват, когато заедно честват своите герои, своите исторически личности. ...
Публикувахте от Бойко Борисов в 20 юни 2017 г.
Убеден съм, че ако се съсредоточим върху развитието на Балканите, инфраструктурните проекти и свързаността – след 10 години взаимоотношенията между страните в региона и стандартът на живот ще са още по-добри. С министър-председателя на Македония Zoran Zaev днес обсъдихме множество теми, сред които и договора за добросъседство и сътрудничество, чийто окончателен вариант е почти готов. И досега години наред се спори кое е общо, кое не е общо в историята ни, кои празници са общи, кои са героите на двете страни. Изправени сме пред два варианта - дали да продължим да работим по начина, който следваме от 26 години, и така да пропуснем огромния шанс, който двете държави и Балканите имат чрез Берлинския процес, чрез присъединителните фондове да вървим напред. Затова сме поканили историци и експерти, за да може да съставим този договор така, че да няма възможности за необосновани претенции или нежелани тълкувания на историята от едната или другата страна, да дадем пример на Балканите и да допринесем за доброто бъдещето на следващите поколения.
Публикувахте от Бойко Борисов в 20 юни 2017 г.
Топ Новини