Избрани Новини
Из планината Рудини /снимки/
15-11-2016, 10:00
Снимка:ТД "Осогово" - Кюстендил
Автор:blagoevgradutre
Още по Темата:Туристи от ТД "Осогово” през две планини до прекрасния Охрид
Скакавишкият водопад привлича всеки сезон туристите
Кюстендилските туристи поеха отново на път
По красивите била на Завалска и Руй планина (галерия)
Кюстендилските туристи отново на път
“Изкачете планините и извлечете най-доброто от тях. Спокойствието на природата ще се влее във вас, както слънчевата светлина се влива в дърветата. Ветровете ще ви облеят със свежест, а бурите – с енергия, докато грижите отлитат подобно на есенни листа”. Тези думи на Джон Мюр ни припомня Силвия Михова, секретар на ТД „Осогово“ – Кюстендил, за да ни разкаже за поредното приключение на кюстендилските туристи из планината Рудини.
„Малцина са хората, успели да предадат с толкова малко думи чистата есенция на изживяването сред природата, в планината, далече от хората и ежедневието. Там, където светът се връща към първичната си същност и тупти в естествения си ритъм. Където музиката не е в ушите, а в клоните на дърветата, а сюжетите преливат един в друг с абсолютна празнота, но изпълнени от съдържание. Падащо листо, стъпки от животно, внезапно изсипал се дъжд. Излизайки от града, навлизайки дълбоко в дебрите на планината, перспективата се изчиства. И заобиколен от хиляди шумове, се движиш в пълна тишина. Няма значение коя ще е планината - Рила, Пирин, Родопите. Важно е само – планината.
И ето, ние туристите от ТД „Осогово“ в Кюстендил, решени да избегнем тълпите, търсейки най-закътаните кътчета на родината ни, се
озовахме в село Сиришник. В центъра на селото при паметника ни очакваше вече нашата водачка Ванчето. Идеята ни беше изкачването на най-високият връх на планината Рудини, връх Сирищнишка Рудина (1172,1 м) и посещение на Гигинския манастир.Екопътеката е с дължина близо 10 км. Слънцето е все още приятно топло, денят е сравнително дълъг, а есента е запазила най-красивите си цветове за онези, осмелили се да я потърсят.
По пътя ни има изграден заслон и дървен кръст. Само на около 100-на метра от него се намира и върхът. През 2015 г. е поставен пилон с българското знаме, пейка и масичка. От върха се открива невероятна гледка към повече от девет съседни планини - Черна гора, Витоша, Верила, Голо бърдо, Рила, Пирин, Конявската, Земенската и Пенкьовската, язовир „Пчелина“ и др. Заради ловците пропуснахме хижа „Джамен“. След кратка фотопауза на върха пътеката преминава през скалата Бигор, която е във формата на око. В окото на бигора туристите поставиха по едно камъче, за да се сътвори уникална земна мозайка, според указанията от табелата. По стръмни стълбички се спуснахме при параклиса „Летни Свети Никола“. До него има изворче със светена вода, където направихме кратка пауза. По цялото трасе има изградени кътове за отдих, пейки за почивки, атракции.
Следващата ни отбивка бе Църногорския манастир "Свети Безсребреници Козма и Дамян", разположен в подножието на вр. Китка (1118 м н.в.) в планина Черна гора. Манастирът се намира на около 4-5 км югоизточно от село Гигинци. Той датира от XI-XII век. За разлика от почти всички манастири по българските земи, Гигинският манастир е продължил да функционират и след османското нашествие до средата на XVIII век, когато е опожарен от турците. В началото на XIX век е построен наново на сегашното си място заради лековитият извор (аязмото). Един от големите благодетели на манастира е Алекси Стефанов от с. Гигинци, който дава много средства за уреждане на светата обител и се грижи за увеличаването на нейните имоти. В манастирската черква има ктиторски портрет на дарителя. Понастоящем манастирът е напълно обновен с постоянно действащо мъжко братство, информира Силвия Михова.
Пореден празник за кюстендилските туристи.
Топ Новини