Избрани Новини
БАБХ започва ваксинация срещу бяс при дивите хищници в Плевенско
14-03-2016, 16:55
Снимка:pixabay.com
Автор:plevenutre.bg
Още по Темата:Евакуираха заради пожар служителите на БАБХ в Старата столица
БАБХ не допусна над 22 тона плодове и зеленчуци на ГКПП Кулата
Предвижда се кампанията да протече в рамките на следващите две седмици, в зависимост от атмосферните условия
От утре Българска агенция по безопасност на храните започва първата за 2016 ваксинация по въздух срещу бяс при дивите хищници. Десет специално оборудвани самолета ще разпръснат над 1 млн. ваксинални примамки от въздуха, което ще започне от летище Лесново, София област и ще продължи от летище Ерден, област Монтана и летище Балчик, област Добрич. Ваксини ще бъдат разпръснати на територията на областите София, София-област, Перник, Кюстендил, Видин, Монтана, Враца, Велико Търново, Плевен, Добрич, Силистра, Русе, Разград, Пазарджик, Смолян и Благоевград, като няма да се разпръскват над населените места и водоемите. Предвижда се кампанията да протече в рамките на следващите две седмици, в зависимост от атмосферните условия.
Ваксиналните примамки са с формата на кубче с размери 2/ 3/ 2 см. и са със специфична миризма, която привлича хищниците. Животните се ваксинират против бяс чрез изяждане на примамката. На един квадратен километър се изхвърлят по 20 броя ваксинални примамки, които самолетите пускат от височина 150 метра. Мястото на всяка пусната от самолетите примамка се отбелязва с помощта на GPS-система.
Ветеринарните лекари препоръчват хората да не пипат ваксиналните примамки с незащитени ръце, защото при нарушена цялост на външната обвивка, ваксината може да бъде опасна за тяхното здраве. При контакт с ваксиналните примамки е добре да се извърши консултация с лекар. Ваксините не представляват опасност за здравето на останалите диви животни. Домашните животни е препоръчително да се държат затворени или на повод (за кучетата), за да не приемат примамките, които са предназначени специално за дивите хищници. Ваксинацията е част от Програмата за надзор и изкореняване на заболяването бяс, която е разработена от Българската агенция по безопасност на храните.
Топ Новини