Избрани Новини

Е. Захариева: Очакваме критичен доклад на ЕК за България

Политика

16-01-2016, 08:44

Автор:

Bulgariautre

Всичко от Автора

ЕК ще обяви на 27 януари оценката си за правителствените реформи в сферата на правосъдието и вътрешните работи

Министърът на правосъдието Екатерина Захариева даде да се разбере, че предстоящият мониторнигов доклад на Европейската комисия за напредъка на страна ни в борбата с корупцията и организираната престъпност ще бъде критичен за България. По нейните думи ЕК е на мнение, че България се движи в правилната посока, но все още се очакват резултатите. "Знаете, че те се интересуват не от това какви стратегически документи приемаме, а как ги изпълняваме. ЕК очаква резултати по делата с висок обществен интерес", каза Захариева в петък, след срещите си в Брюксел.
По думите й докладът на ЕК за напредъка на Румъния ще е по-положителен. "Истината е, че те по отношение на делата с висок обществен интерес, борбата с корупцията по високите етажи на властта, борбата с организираната престъпност, постигат по-добри резултати от България. Това беше казано почти в прав текст", каза министърът, цитирана от БНР.
Очаква се Еврокомисията да обяви на 27 януари оценката си за правителствените реформи в сферата на правосъдието и вътрешните работи. Като нов правосъден министър Захариева проведе първи срещи със заместник-председателя на Европейската комисия Франс Тимерманс, еврокомисаря по правосъдието Вера Юрова и с генералния секретар на комисията Александър Италианер, който пряко отговаря за мониторинга. На въпрос дали са я попитали за разкритията в сайта „Биволь“ за политическо влияние върху ВСС от записаните разговори между съдийките Владимира Янева и Румяна Ченалова, Екатерина Захариева отговори: Не сме коментирали нито казуса "Янева-Ченалова", нито някакъв друг конкретен казус. Това, което те очакват от нас, са резултати по конкретни дела, конкретни резултати. По-скоро говорихме като цяло за независимост на съдебна система. Не беше повдигната темата, намесата на политици, камо ли конкретни в съдебната власт. Говорихме затова, че, да, конституцията е добра стъпка точно по отношение на независимост, но много по-важните стъпки тепърва предстоят, а това е изменението на закона за съдебната власт, което да гарантира тази независимост, който да доразвие тази независимост.



Топ Новини

Снимка на Деня

Таен агент? Настимир Ананиев, скрит зад фикус, подслушва Бойко Борисов