Избрани Новини

Манастирът "Св.св. Кирик и Юлита” остава собственост на църквата

Животът

05-03-2015, 18:19

Снимка:

globus-tours.net

Автор:

PlovdivUtre

Всичко от Автора

ВКС отхвърли жалбата на архитектите, решението е окончателно

Манастирът "Свети свети Кирик и Юлита" остава във владение на Българската православна църква.  Това обяви днес Върховния касационен съд, публикувайки решението на своята  страница в интернет.  С определение  №123 от 5 март т.г. съдебен състав с председател Бранислава Петрова и членове Теодора Гроздева и Владимир Йорданов отхвърля жалбите на Съюза на архитектите срещу решенията на пловдивските съдилища да присъди  манастира "Свети свети Кирик и Юлита" на Българската православна църква. Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

Припомняме, че сагата с връщането на манастира край Асеновград продължи повече от шест години. През септември 2014 г., след дълги съдебни дела, Пловдивската митрополия си възвърна имота.

Пловдивският митрополит Николай влезе във владение на 11 септември 2014 г. след акт на Пловдивския апелативен съд. Архитектите атакуваха пред ВКС, който днес се произнесе, че не допуска жалбата им. Така на практика от 5 март манастирът не само пред Бога, но и по закон с акт на Темида е собственост на Пловдивската митрополия.

Това е първото дело от подобен мащаб, което църквата печели. Беше заведено от архитектите през 2008 година след като дядо Николай им изпрати нотариална покана да върнат имота на църквата. Мотивите на владиката бяха, че имотът не се ползва по предназначение. Още повече, че е нарушен договорът за преотстъпване, според който архитектите е трябвало да поддържат манастирския храм. А той е в окайващо състояние. Чашата на митрополитското търпение преляла, след като в менюто на ресторанта видял специалитета „Стек Св. Кирик". И битката започна. Архитектите заведоха дело, Николай подстрига игумен пред затръшнатите порти на манастира. След дълго събиране на доказателства, на 29 ноември 2010 г. Окръжният съд в Пловдив се произнесе в полза на Николай като отхвърлиха иска на архитектите за собственост по давност. Миналата година и Апелативният съд отхвърли претенциите на архитектите. Което позволи на митрополита да влезе във владение. На 11 септември в манастира влезе шествие от стотици миряни, които следваха чудотворните икони от цялата Пловдивска епархия. Както и частицата от Светия кръст, която се пази на Кръстова гора.



Топ Новини

Снимка на Деня

Таен агент? Настимир Ананиев, скрит зад фикус, подслушва Бойко Борисов