Избрани Новини
Тримата братя Гълъбови са се посветили на лозарството
15-02-2015, 15:00
Снимка:Община Благоевград
Автор:blagoevgradutre
Още по Темата:На Трифон Зарезан "зарязаха" ухото на мъж от село Микрево
Десетки дегустираха "царски" вина в благоевградското село Дъбрава (снимки)
В село Враня 50% от лозовите насаждения са изоставени
Винопроизводството в Югозападна България е изправено пред сериозни трудности, предаде БНТ. В санданското село Враня 50 процента от лозовите насаждения са изоставени заради ниска цена на гроздето и липса на пазари. Другата причина е, че селата в района се обезлюдяват, а малкото жители, които са останали, са само възрастни хора.
Тримата братя Гълъбови са едни от малкото в село Враня, които се занимават с лозарство. От 15 години отглеждат близо 80 декара, като половината са собствени, а останалите под аренда, за която плащат по 50 лева на декар. Разказват, че макар и трудно, успяват да реализират продукцията, защото имат сключени договори с винопроизводители. Когато годината е добра, без много дъждове, изкарват близо един тон грозде от декар. Казват, че цената пада до 30-40 стотинки за килограм, като половината отива за разходи.
Станислав Гълъбов: „Лозарството остава в нашия край единственото спасение специално за нашия край, а пък имаме хубава почва, хубав климат и така”.
Стопаните показаха нивите в района с изоставени насаждения. Казват, че през последните години старите лозя се изкореняват и се засаждат с жито.
Станислав: „Един килограм жито е 30-40 ст. и един килограм грозде някой път при силна година толкова 30-40 ст. – А трудът? -Житото е по-механизирано, затова садат жито, а докато тука е много повече труда”.
В масивите на Гълъбови работници събираха пръчки за калеми, които ще изпращат в Италия, защото там много харесали нашето вино.
Станислав: „Тука идват да садат 100 декара „широка мелнишка” щото са харесали тоя сорт, правят от него розе и има много хубави вкусови качества и им го окореняват”.
Земеделските стопани нямат намерение да се отказват от лозарството, защото през годините са вложили много труд и средства, а зарязването на лозята правят от месец.
Топ Новини