Избрани Новини

Отбелязваме Световния ден на средствата за масова информация

Терминът масмедия е въведен в употреба през 1920-те

Средство за масова информация, също средство за масово осведомяване, масмедия или само медия, е термин, който е използван да означи като клас частта от медиите, насочени към широката аудитория. Терминът масмедия е въведен в употреба през 1920-те год. с откриването на националните радиомрежи и излизането на многотиражните вестници и списания.

Основните видове средства за масова информация са:

традиционните печатни издания - като книгите и периодичните издания (научни сборници, алманаси и пр.); печатните медии - вестниците и списанията, електронните медии - радиото (радио каналите) и телевизията (ТВ каналите), информационните агенции, Интернет (интернет изданията, блоговете) и др.

Фотографията също може да бъде включена в последната група поради това, че в случая тя се явява средство за визуално представяне на материалите.

Терминът се отнася и до организациите, които контролират всички тези тези технологии, като телевизионните или радиостанциите, както и издателските компании. Мобилните телефони, компютрите и интернет понякога се наричат с термина медии от ново поколение (New-age Media).

Интернет медиите са в състояние да постигнат масово осведомяване сами по себе си поради многото услуги, които предлагат. Поради тази причина много масови медии днес вече имат присъствие и в интернет, като по този начин се постига по-лесна достъпност.

Външната заобикаляща ни среда също може да представлява форма за масово осведомяване, посредством поставени билбордове, табели, плакати. Формите на публични срещи, митинги и събирания също могат да се разглеждат като форма на средствата за масова информация./bg.wikipedia.org



Снимка на Деня

Таен агент? Настимир Ананиев, скрит зад фикус, подслушва Бойко Борисов