Избрани Новини
Поставят изкуствени неравности в рискови участъци в Петричко
14-11-2014, 16:16
Снимка:Областна администрация - Благоевград
Автор:BlagoevgradUtre.bg
Още по Темата:Откриха труп на 22-годишен мъж в хотел в Благоевград
Проверяват асансьорите в Благоевградско и Кюстендилско, положението - трагично
РИМ - Благоевград открива студентската конференция в памет на Жак льо Гоф
Агитка от Благоевград замина за Хамбург в подкрепа на Кобрата
Всяка седмица у нас, при катастрофи, загиват над 12 души и повече от 150 са с тежки наранявания
Областно управление "Пожарна безопасност и защита на населението", Съюзът на българските автомобилисти и Български червен кръст- Благоевград са новите членове на Областна комисия по безопасност на движението по пътищата в Пиринско.
Те бяха утвърдени на днешното заседание на комисията, което се посвещава на 16 ноември- световен ден за възпоменание на жертвите при пътно-транспортни произшествия, информират от пресцентъра на Областна администрация. Всяка седмица у нас, при катастрофи, загиват над 12 души и повече от 150 са с тежки наранявания, много от ранените остават с трайни увреждания. Голяма част от тези инциденти и нещастия за близките на загиналите и пострадалите са предсказуеми и предотвратими, затова е необходимо всички да постигнем една по-висока култура за безопасно участие в движението и формиране на обществена непримиримост спрямо ежедневните нарушения. Като комисия ние трябва да работим съвместно за запазване живота и здравето на хората, каза директорът на ОД на МВР Благоевград Васил Митов. Обобщен доклад за пътнотранспортните произшествия и рискови участъци от пътната мрежа на територията на Област Благоевград представи началник сектор „Пътна полиция“ към ОД на МВР Димо Чобанов. Според него през 2014 г. има значителен спад на тежките пътно-транспортни произшествия, броя на убитите и ранени спрямо миналата година. В цифри тежките произшествия през 2013 г. са били 353, спрямо 246 за 2014 г. Най-много инциденти са станали в Благоевград, Сандански и Петрич. Най-честите причини за катастрофи са несъобразена скорост, неправилни маневри, изпреварвания, употреба на алкохол и неправоспособни лица. Най-невралгичен е районът в Кресненското дефиле, уточни Димо Чобанов. Рисков е и пътя до Гоце Делчев, заради липсата на маркировка. С оглед многобройните жалби от страна на живеещите в петричките села Чучулигово, Кулата и Марино поле за натоварен трафик, участниците в срещата инициираха запитване до Агенция пътна инфраструктура за разрешаване за поставяне на изкуствени неравности в тези села. Както е известно през тях сега е отбит главният път за Кулата заради строителството на ЛОТ 4 от Автомагистрала „Струма“.
Въпросът е да спасим човешки живот, пътят сега минава през тези села, има много обществени сгради, детски градини и училища и ограничението на скоростта не е достатъчно, аргументира искането директорът на ОД на МВР В. Митов. Александър Илков, представител на Регионален инспекторат по образование, увери присъстващите, че във всяко училище и детско заведение на територията на област Благоевград са заложени в учебните програми часове по безопасност на движението. Освен тях, с решение на комисията, по общини през 2015 г., ще бъдат организирани масови мероприятия за обучение на подрастващите по безопасност на движението.
На заседанието на Областна комисия по безопасност на движението по пътищата за Област Благоевград присъстваха още представители от Регионална здравна инспекция, Спешен център, Окръжна прокуратура и съд, Областно пътно управление и други.