Избрани Новини
Ученици от Дупница представиха своя разработка в БАН
30-10-2014, 09:24
Снимка:bas.bg
Автор:blagoevgrad.utre
Още по Темата:Книга срещу 3 килограма хартия в Кюстендил
Национално състезание събра най-добрите математици в Кюстендил
359 са назначените безработни в Кюстендилско
Учениците в град Шипка няма да учат до 2 ноември
Ученици от гимназия „Христо Ботев“ участваха със своя разработка в научна сесия за 145 години БАН
Петима ученици от Дупница участваха в Ученическа научна сесия по математика на Ученическия институт към БАН по случай 145 години от създаването на БАН, информира dariknews.
Велиана Десподова, Йоанна Евгениева, Христина Димитрова, Емилио Метушев и Матей Попниколов от 10 а клас - пририодоматематически профил „Математика" с научен ръководител Елка Кирилова, взеха участие в научната сесия.
Учениците бяха поканени да представят чрез постер своята разработка „Забележителни точки в триъгълник и разстояния между тях". Общата оценка на журито на БАН е 38 точки от 50 възможни, което е един отличен резултат на учениците, които за първи път работят в екип по поставен математически проблем. Учениците работиха върху разработката през изминалата лятна ваканция и действително изследванията и анализите на поставения проблем са на едно ниво, което надгражда знанията от училищния курс. Разработката е в обем от 27 страници, като задължително условие при участието в Научната сесия бе да бъде изготвено резюме върху темата на английски език, което показа едно завидно владеене на английски език на учениците и използване на специфични математически термини от техническия английски както и прилагане на знанията и уменията им по информационни технологии. За отличното си представяне учениците получиха сертификати.
Първата Ученическа научна сесия бе открита от председателя на БАН акад. Стефан Воденичаров.
Акад. Петър Кендеров, който е един от инициаторите на създаването на Ученическия институт към БАН и доц. д-р Евгения Сендова са се срещнали и разговаряли с учениците и са им пожелали и насърчили това да не е първата и последната научна разработка за тях, защото това е едно много добро начало за по-нататъшна научна и изследователска дейност в областта на математиката.
Своята разработка учениците ще представят и пред учителите по математика на организиран открит урок през м. ноември 2014 г.
Топ Новини