Избрани Новини
Бензиностанции пробутват "бълвочи"
За да изкарат по-голяма печалба, търговците смесвали бензин и дизел, доливали корабно гориво
Всяка четвърта бензиностанция в Кюстендилска област продава некачествени горива, които сериозно увреждат двигателите на колите. Това е установила изненадваща проверка на Агенцията за метрологичен и технически надзор. “Хванахме се за главите. Всякакви бълвочи се бъркат и се предлагат на пазара”, каза председателят на институцията Стефан Цанков.
За да изкарат по-голяма печалба, търговците смесвали бензин и дизел, доливали корабно гориво, спестявали задължителната биодобавка в дизела.
Досега ведомството е правило само планирани проверки, при които търговците са знаели, че ще бъдат инспектирани. При тях се установявало, че отклонения има само при 6-7% от горивата. Сега се оказва, че нарушенията са 4 пъти повече. От 12 проверени бензиностанции 3 са затворени. Заради нарушенията са наложени актове за около 50 000 лв. Не само малките компании заобикалят закона, сред нарушителите има и една голяма компания, каза Цанков.
Той отказа да съобщи кои са нарушителите с мотива, че всички актове на агенцията се обжалват. Ако съдът не ги утвърди, съответната фирма може да заведе иск за милиони левове за уронване на престижа, обясни Цанков пред “Труд”.
Той добави, че компаниите подали оплаквания до главния прокурор, че инспектори извън София проверяват бензиностанции в други градове. Имало е случаи един човек да инспектира сам 10 години една и съща фирма. “Първата година пишем акт, втората “се почерпваме”, а на третата ходим на море. Така се постигат “перфектни” резултати”, описа реалността Цанков. Той добави, че срещу такива служители тече дисциплинарно производство.
Проверяват фиктивно асансьори
Безопасността на асаньорите в България масово се проверява само на хартия. Това установи Агенцията за метрологичен и технически надзор. “В редица болници, в които има доклад от наши служители, че асансьорите са изправни, изобщо не е имало проверка”, каза шефът на ведомството Стефан Цанков. В болница “Св. Георги” в Пловдив са спрени 8 опасни съоръжения.
Хаос цари и при поддръжката на асансьорите в жилищните блокове. По документи има фирми, които проверяват хиляди съоръжения, без да имат нито един служител. Заради такива нарушения от началото на 2014 г. агенцията е отнела лицензите на 20 компании. Институцията ще предложи законодателна промяна - един инспектор да проверява до 500 асансьора на година.
Топ Новини