Избрани Новини
Неприемливо е спирането по политически причини на "Южен поток"
26-04-2014, 17:47
Снимка:АБВ
Автор:Пенко Тодоров
Още по Темата:Европейските лидери сипят похвали за Калфин
Калфин: Ще повишим доходите на българите
Първата газ от "Южен поток" идва в края на 2015 г.
ЕК: Промените в полза на "Южен поток" са в нарушение
Газпром успокои Европа, че ще спазва договорите за доставка на газ
Проектът е важен и за България, и за ЕС, смята евродепутатът Ивайло Калфин
Спирането по политически причини на строежа на „Южен поток“ е неприемливо и ще донесе загуби за България, заяви днес евродепутатът и водач на евролистата на АБВ Ивайло Калфин, който гостува в ефира на радио "Дарик". Проектът е от голямо значение, както за страната ни, така и за ЕС, категоричен е той.
"Южен поток" не е допълнителна зависимост от Русия и това много ясно трябва да се каже. Той подменя нестабилната доставка на природен газ през Украйна", посочи Калфин.
Според него обективният анализ на събитията в Украйна за съжаление показва индикации за дългосрочна нестабилност и проблеми в региона. Там и самата мрежа за пренос на синьо гориво е в лошо състояние. Има възможности и за политически натиск, а ние имаме интерес от стабилност в доставките на природен газ, подчерта евродепутатът.
Според Калфин идеята за единен енергиен пазар на Европа и бъдещо общо договаряне на цените, на които се доставя синьо гориво за държавите от съюза, ще се отрази положително върху икономиката на България. По думите му в предложението за тази процедура не фигурира категоричното твърдение, че страните, които го подкрепят трябва да развиват шистовата технология. Евродепутатът още веднъж припомни категоричната си позиция, че страната ни не трябва да подновява дебата за добив на шистов газ, ако не бъде предложен нов, коренно различен метод за сондаж, който да гарантира защита на околната среда и здравето на хората. В тази връзка Калфин подчерта и отношението си към ГМО, като посочи, че законодателството около неговото ограничаване не следва да бъде либерализирано.
Ивайло Калфин коментира и предложенията за общо еврозаконодателство по отношение на корупцията и организираната престъпност, като заяви, че идеята ще спомогне за редуциране на проблема. Евродепутатът посочи и че подкрепя идеите за създаване на единна емиграционна политика за ЕС. Според него само така всички държави ще носят солидарно тежестта от миграционния процес, която понастоящем се поема предимно от граничните в съюза държави.
В отговор на журналистически въпрос Ивайло Калфин коментира и ситуацията около бъдещото разширяване на ЕС. Според него вероятността това да се случи в следващите няколко години е малка. Сред държавите, които са близо до членство в обединена Европа според евродепутата, са Сърбия и Черна гора, въпреки че около кандидатурите им има още много въпроси. По отношение на присъединяването на Македония той посочи, че съседката ни трябва да спре да изопачава историческата действителност, както и да прекрати безсмислените и неоснователни опити за политическа конфронтация и репресиите спрямо гражданите с българско самосъзнание на нейна територия.
В заключение Калфин подчерта и значимостта на процесите, насочени към допълнителна интеграция, които текат в държавите от еврозоната. Според него България трябва да заеме активно участие при вземането на бъдещите решения за преструктуриране на ЕС. В противен случай страната ни може да попадне в периферията на обединена Европа, без право на активно участие при вземането на управленските решения на Стария континент, посочи той.
Топ Новини