Избрани Новини
Седенето е по-вредно, отколкото пушенето
25-03-2014, 16:03
Автор:BulgariaUtre.bg
Още по Темата:Седенето на едно място - вредно за здравето над 60 г.
На работното място прекарваме седнали повече време, отколкото където и да е другаде
След вредните храни спряхте цигарите? Целият офис? Браво! И логично очаквате да се отървете от болестите? Е, няма да стане. Нищо лично, но не е достатъчно, защото оставате в капана на седенето. А за здравето то е новото пушене. 8-9-часовото залепване за стола е невидимото пафкане на днешния модерен човек. Също толкова вредно, колкото и смрадливите цигари.
Всеки си дава сметка, че от ден на ден остава все по-дълго зад монитора, но се притеснява най-вече за очите си. Това, което пропуска, е, че седенето вече е дейността, в която прекарва най-голяма част от денонощието. Градският хомо сапиенс остава отпуснат върху меките си части средно по 9,3 часа. Изключение правят онези, които работят физическа работа, но с напредъка на технологиите и индустриализацията броят им става все по-малък. Така на работното място прекарваме седнали повече време, отколкото където и да е другаде, обяснява „24 часа“.
Седенето е най-дългото ни занимание - в тази поза оставаме повече дори от спането нощем, което е средно 7,7 часа. Не ни прави впечатление обаче - всички останали също седят! Затова учените алармират, че седенето се превръща във вредния навик на нашето поколение и измества пушенето.
Според скорошно проучване липсата на физическа активност през деня е пряко отговорна за 6 на сто от сърдечносъдовите диагнози, 7 на сто от случаите на диабет тип 2 и 10 на сто от попадналите в регистрите на хората с рак на гърдата и дебелото черво. Само дотук - за 3 групи диагнози седенето увеличава с 25% болните.
Отделно са директните ефекти върху фигурата и затлъстяването, които косвено добавят още проценти в черната статистика. Логично е да се помисли и всички от време на време си го казваме, но мащабите на злото някак си остават скрити.
Всъщност, след като се паркираме на стола, ензимите, които служат за изгаряне на мазнините в тялото, започват да намаляват. Само за час те се редуцират с 90%, пише "Харвард бизнес ривю“. В България не е правено целенасочено изследване, но в САЩ затлъстяването се свързва със смъртта на 35 млн. души, докато от болести, свързани с пушенето, си отиват 3,5 млн. - 10 пъти по-малко.
Д-р Марк Хамилтън публикува в журнал по хранене и физическа дейност данни от научния си труд, че в съвременния свят човек седи средно 64 часа на седмица, стои прав 28 часа и ходи, но по-скоро "едва-едва" по около 11 часа общо за всичките 7 дни. Учените представят и данни, според които в дните, в които на участниците в проучването им предстои фитнес след работа, в предхождащите часове хората били с 30% по-малко активни. С алибито, че "после ще се изпотят яко".
Освен ако работата ви не включва задължително физическа дейност, повечето от времето прекарвате върху задните си части. Това ви прави активен мързеливец според нашумелия термин на австралийския учен Женевиев Хейли от университета в Куинсланд. Той предупреждава, че въпросната категория хора са също толкова изложени на повишен риск от преждевременна смърт, както и хората, които не извършват абсолютно никаква физическа активност през седмицата.
Тялото ни е проектирано, за да се движи, не да виси отпуснато и неподвижно, акцентира д-р Хамилтън. Когато седим дълго време, това води до изключване на "копчетата", които отговарят за метаболизма, обяснява ученият. Когато краката например са неактивни, по естествен път се стига до забавяне на кръвообращението по цялото им протежение. В същото време "изключените" мускули нямат нужда от енергия (глюкоза) и като цяло се горят по-малко калории, което води след себе си всички рискове на наднорменото тегло.
"Паркирането" на стола е сериозен кандидат за самостоятелен фактор за рак,
коментира австралийският лекар Невил Оуен от лабораторията по поведенческа епидемиология към Института за сърдечно здраве и диабет. Наскоро проведено проучване в Канада свързва седенето повече от 8 часа на ден с 49 000 случая на рак на гърдата годишно, с 43 000 с рак на дебелото черво, с 37 200 с рак на белите дробове и с 30 600 с рак на простатата.
През 2013 г. пък беше оповестено проучване сред 30 000 жени, което допълва пъзела на риска с ефектите върху мозъка и емоциите. Тези, които прекарвали тръснати върху дупето си над 9 часа на ден, били по-склонни да изпадат в депресия от приятелките им, които не се заседявали повече от 6 часа. Учените си обясняват резултатите с нарушено кръвообращение при седене над 6 часа и съответно по-малко производство на хормоните, които карат мозъка да се чувства щастлив и в добра кондиция.
Вече се уплашихте от стола? Така и трябва, непукизмът по темата наистина е самоубийствен. Това, което трябва да направите, е да си организирате активни почивки по време на работния процес - дори да е само за минути, но да е свързана с раздвижване на основните групи мускули.
Топ Новини