Избрани Новини

Внимание! Фейсбук следи дори статусите, които не сме публикували

Facebook може лесно да проследи как и кога потребителите се отказват да споделят информация и дори каква информаиция

Facebook публикува изследване, което показва, че компанията събира данни и за това, което потребителите й не са публкували, пише Ars Technica. Двама анализатори от най-голямата социална мрежа са събрали информация на всички статуси, които пет милиона потребители са написали, без да публикуват през лятото на 2012 година.

Адам Креймър от изследователския екип на Facebook и Савик Дас, който е бил на летен стаж в компанията, са проследили две неща в социалната мрежа. Едното е елементът, оформян от HTML протокола, където потребителите могат да въвеждат нови статуси или да качват съдържание.

Второто е коментарната секция, където се добавя коментар към дискусия, започната от други хора. За самоцензуриран пост се смята въвеждането на повече от пет знака в една от двете секции, които не са публикувани в рамките на десет минути.

Креймър и Дас са проследили активността в тези две секции за пет милиона потребители, избрани на случаен принцип за период от 17 дни през юли 2012 година. Те са изследвали активността на потребителите, но не и съдържанието на самоцензурираните публикации.

В допълнение към тази информация Креймър и Дас са добавили демографски данни, поведенчески характеристики, информация за приятелския кръг.

Според изводите от изследването хората са по-склонни да се самоцензурират, когато аудоторията им е твърде разнолика и е трудно да бъде определена. Потребителите са по-малко склонни да се самоцензурират, когато коменират нечия друга публикация, като изследователите си обясняват това с по-ясно дефинираната в този случай аудитория.

Данните са показали още, че мъжете са по-склонни да се самоцензурират в сравнение с жените, още повече, когато сред приятелския им кръг има и мъже и жени.

Същността на изследването подсказва, че Facebook може лесно да проследи как и кога потребителите се отказват да споделят информация и дори каква информаиция. Съдържанието на самоцензурираните публикации би могло да бъде обект на следващо изследване.

Социалната мрежа явно отдава голямо значение на нещата, които не са се случили. Компанията скоро даде знак, че може да започне да проследява действия, които не са се реализирали като движения на мишката по екрана на страницата. Според политиката на Facebook за потребителска информация, това са данни, които могат да бъдат събирани.



Топ Новини

Снимка на Деня

Таен агент? Настимир Ананиев, скрит зад фикус, подслушва Бойко Борисов