Избрани Новини
Скандално! Освен имоти, мюфтийство си иска земи и гори
Юристите на главното мюфтийство ще предложат към промените в закона за вероизповеданията да се допълни, че освен църковни имоти, ще бъдат връщани земи и гори.
Това обяви главният мюфтия Мустафа Хаджи след срещата си с ръководството на комисията по вероизповедания в парламента. Главният мюфтия нарече промените козметични и не конкретизира към колко декара земя са претенциите на мюфтийството.
Законопроектът за изменение и допълнение на Закона за вероизповеданията бе внесен на 16 юли т.г. Той отваря вратата за предоставянето на обекти с национално значение на съответните религиозни общности и никой не би могъл да предвиди последващите им решения и действия за приложението на въпросните имоти.
Припомняме, че близо 90 дела в различни съдилища из цялата страна е завело мюсюлманското вероизповедание, с претенциите собствеността върху вакъфските имоти да му бъде възстановена. Със сигурност ще има още искове.
Ето и списък на по-известните съдебни дела, водени от Главно мюфтийство:
В Пловдив мюфтийството иска „връщане“ на три вакъфски имота – бившата турска баня "Чифте хамам", която сега е превърната в музей на съвременното изкуство, бившата „Ташкия джамия“, сега действащ ресторант, както и 100 декара земя, върху която са турските гробища. Предявени са претенции и към Картинната галерия в града, която някога е била джамия „Имарет“.
Враца – делото за връщането на „Ески джамия“ вече е в ход. В момента сградата представлява паметник на културата и е превърната в природонаучен център.
Дупница - заведено е дело за собствеността на бившата джамия в града. Някога сградата е била турски конак и затвор, сега е паметник на културата.
Във Видин претенциите на имамите са отправени към светски сгради. През януари т.г. главният мюфтия Мустафа Алиш Хаджи внася искова молба до Районния съд за „възстановяване“ на имоти, като в списъка му попадат две от знаковите за Видин сгради - на Историческия музей, известен като Конака, и на турската поща. Конакът е строен през XVIII век и е служил за полицейско управление. От 1956 г. в него е настанен Историческият музей на Видин. Най-ценна е археологическата експозиция, включваща находки от римските градове Рациария и Бонония.
Стара Загора – претенциите са към джамията „Хамза бей“. Сградата сега е Музей на религиите.
Кюстендил – и делото за връщане на джамията “Фатих Мехмет” е в ход. Тя не действа от 300 години, а в близост до нея има паметник на Ильо войвода.
Самоков - заведено е дело за джамията „Байраклъ”. В момента сградата служи за нуждите на местния музей.
Кърджали – претенциите на мюсюлманското вероизповедание са към сградата на Историческия музей. Тя е строена за медресе, но никога не е била използвана като такова. Делото е в ход и предстои решение на съда до края на годината.
Разград – заведено е дело за джамията „Макбул Ибрахим паша“, която е паметник на културата, а в момента там текат археологически разкопки. Не се използва за джамия от миналия век.
София – претенциите на мюфтийството са към сградата на Археологическия музей, където някога е била джамията „Махмуд паша“, както и към църквата „Свети седмочисленици“, където пък се е помещавала Черната джамия.
Ямбол - заведено е дело, с което мюфтийството иска собствеността на Безистена - уникален паметник на културата, представляващ единствения покрит пазар в България от епохата на османизма.
Гоце Делчев – заведено е дело за единствената джамия в Гоце Делчев - „Караджа паша“, която днес е паметник на културата.
Варна – текат съдебни дела за три бивши вакъфски имота в центъра на града.
Варненското село Езерово – претенциите пред съда са за джамията и медресето в селото. Сградите не се използват от 1955 г. насам.
Очаквайте още подробности!
Топ Новини