Избрани Новини

10 метра цунами грози България

Най-доброто от печата

09-12-2012, 08:42

Автор:

Bulgariautre

Всичко от Автора

В Балчик последното цунами с малка сила е било през 2007 година

Цунами с височина до 10 метра е възможно да залее България, въпреки теорията, че във вътрешни басейни като Черно море не се образуват разрушителни вълни. Това предупреждава австралийски учен в свое изследване за разрушителните вълни.
След второто цунами, което заля Япония преди 2 дни, учените предупреждават, че България в никакъв случай не е застрахована.
Вътрешните морета също са заплашени от цунами, не са само океаните, пише геоморфологистът Едуард Браянт от университета „Уолънгонг” в Ню Саут Уелс, Австралия, в книгата си “Подценената опасност”.
Само преди седмица бе регистрирано земетресение в Черно море с магнитуд 4,8 по Рихтер и дълбочина 2 км. Според автоматичния регистратор на Европейския средиземноморски сеизмологичен център мястото на труса е на 63 км източно от Варна, на 26 източно от Каварна и на 22 югоизточно от Шабла. Трусът бе втори за последното денонощие в Черно море, като първият беше с магнитуд 2,6 по Рихтер и епицентър на 45 км югоизточно от Варна и на 30 км източно от Бяла.
В Балчик последното цунами с малка сила е било през 2007 година, твърди в доклада си ст.н.с. Бойко Рангелов от Геофизичния институт към БАН на научна среща в града през март 2010 година. "Наблюдаваните промени в нивото на водата през последните години са се случвали и преди", смятат той и проф. Гаро Мардиросян. Рангелов отделя специално внимание на динамиката на морето, документирана в Балчик на 7 май 2007 г., която той определя категорично като цунами.
В Черно море е напълно възможно да има цунами, но височината на вълната не би превишила 2 метра. Това каза преди месец вицеадмирал Пламен Манушев, зам.-управител на Варненска област. Още като командир на флота, а по-късно и като зам.-началник на отбраната Манушев е търсил информация за опасностите от цунами. Оказало се, че от морските общини по Северното Черноморие единствено в Балчик разполагат с научно изследване по този въпрос, направено от специалистите от Института по океанология към БАН.
Български и румънски учени вече работят по система за ранно предупреждение с десет станции с центрове във Варна и Констанца.
"Тези станции измерват трептенията на морското дъно, показващи дали ще има земетресения и дали то може да бъде цунамигенно”, обяснява доц. Орлин Димитров от Института по океанология към БАН.



Топ Новини

Снимка на Деня

Таен агент? Настимир Ананиев, скрит зад фикус, подслушва Бойко Борисов