Избрани Новини

Ще погребат ли Ленин?

Архив Пловдив

21-06-2012, 13:33

Снимка:

Интернет, архив

Автор:

Петя Паликрушева

Всичко от Автора

Пак дебати: Ленин остава в мавзолея или го погребват до майка му

Тази седмица с нова сила се разгоряха споровете около въпроса какво да се прави с балсамираното тяло на Владимир Илич Ленин – да го оставят в мавзолея в центъра на Москва на Червения площад или да го погребат до гроба на майка му, както някога е поискал сам комунистическият лидер, пише “The Guardian".

Дискусията върви с пълна сила от края на 1980-те години,когато, благодарение на политиката на гласност на Горбачов, вече можеше да се критикуват някога свещените символи на съветската власт.

Първият президент на Русия Борис Елцин – шумен противник на комунизма в последните си години много пъти повдига въпроса за погребването на лидера на болшевиките, но всеки път безрезултатно. В средата на 90-те години, когато Елцин се натъкна на яростна съпротива от страна на Комунистическата партия на Русия и многобройните й привърженици, беше решено, че лекомислените експерименти с основния символ на съветското минало могат да доведат до засилване на радикализацията на антиелцинските настроения в Русия. Желанието тялото на Ленин да бъде погребано предизвика протести, а в условията на понижава неподкрепата за Елцин и ръста на популярност на комунистите, особено сред възрастните хора, това би могло да донесе сериозна вреда на президентската кампания на Елцин през 1996 г. За последен път Елцин повдигна въпроса през 1999 г., преди излизането му от властта. Тогава той заяви пред медиите, че има намерение да погребе Ленин веднъж и завинаги. Но така и не го направи.

Отчитайки обстоятелството, че балсамираното тяло на Ленин лежи на сто метра от кабинета на президента, въпросът за погребението на Владимир Илич не може да се отмине с мълчание от нито един руски ръководител.По време на втората година от президентстването си, а това беше през 2001 г., Владимир Путин каза, че страната 70 години е живяла с комунистически монопол в политиката. Това е жизненият отрязък на цяло едно поколение, заяви Путин, и хората асоциират името на Ленин със собствения си живот. За тях полагането тялото на Ленин в земята би означавало, че самите те са живели с лъжливи идеали, че са си поставяли неправилни цели, и че целият им живот е преминал напразно.

След десет години, когато гореспоменатите хора, израснали в СССР и свързани с комунистическата идеология започнаха да намаляват, Путин каза: “Руският народ ще реши този въпрос. Историята не може да се насилва”.

 “The Guardian" твърди, че общественото недоволство от федералното правителство в Москва устойчиво се засилва. Неотдавнашно допитване до общественото мнение показа, че 33 % от руснаците са готови да протестират. Изплашени от подобен поврат на събитията, руската администрация отчаяно се опитва да прибегне до каквото и да е, но да отвлече вниманието на обществото от продължаващите протести. Началото на дебатите около трупа на Ленин – това е един от козовете, който би трябвало да разцепи опозицията (много от които са комунисти) и да провокира безсмислена по същността си общонационална дискусия.

“The Guardian" пише, че дебатите около тялото Ленин нямат никакво отношение около истинското желание да се избави съвременната европейска столица от балсамирания труп, заемащ стратегически изгодна позиция между сградата на президентската администрация и разкошния търговски център.



Топ Новини

Снимка на Деня

Таен агент? Настимир Ананиев, скрит зад фикус, подслушва Бойко Борисов