Избрани Новини

Нова ДДС измама: "продават" фирми на роми от Букурещ

Архив Варна

30-03-2011, 07:01

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Използването на роми или социално слаби граждани от Румъния и Гърция е новият хит в ДДС измамите у нас,

пише "24 часа". Групи за точене на данъка регистрират в Румъния или Гърция фирми на името на български ром, социално слаб или клошар. Ставало и обратното - на румънец, грък или друг чужденец, но социално слаб или ром се прехвърляла фирма у нас, натрупала задължения.

Докато данъчните питат чуждата държава и получат справка, минавали поне 8 месеца. Според НАП над 50% от запитванията до северната ни съседка се връщат с отговор, че такова дружество няма или е регистрирано на името на човек без никаква собственост.

”Поисканата от вас проверка установи, че лицето Х. Х. е с български произход, ром, без имоти и сметки на наша територия.”

Такъв отговор получили наскоро българските данъчни власти от колегите си в държава от ЕС.

”Лицето У.У. не е български гражданин, регистриран е като социално слаб в Румъния, няма имущество в нито една от двете държави.” Това пък откриват наши инспектори, които проверяват сигнал за данъчна измама.

”Вносно-износната” хватка с чужди и наши роми и социално слаби, е последния хит в данъчните измами, разказват пред "24 часа" инспектори от приходната агенция.

Организирани групи за ДДС измами, регистрират в Румъния или Гърция фирми на името на български ром, социално слаб гражданин или клошар. Ставало и обратното - на името на румънец, грък, или друг чужд гражданин, но задължително социално слаб или ром, се регистрира фирма у нас. Така се печелело време- докато данъчните питат чуждата държава минавали поне 8 месеца. Според данъчните над 50% от запитванията до северната ни съседка например при проверки се връщат с отговор, че такова дружество няма или е регистрирано на името на човек без никаква собственост.

По правилата на ЕС, когато се купува продукт от доставчик в България, се се плаща ДДС, а след това се иска възстановяване. Данък обаче не се дължи, ако доставчикът е компания, регистрирана в друга държава от ЕС.

Бум в данъчните измами и с офшорки регистрират също в НАП. В офшорните зони няма данъци, там се плащат само адвокатски и други такси.

Допълнителна екстра е гарантираната тайна на името на собственика и на финансовите операции на компанията. Инспектори илюстрираха ”печалбата” със следния пример:

Бизнесмен внася стока от чужбина по 10 лв. бройката и я продава в България по 20 лв. Така отчислява 1 лв. за данък печалба. Ако обаче той прекара стоката през собствената си офшорна фирма и там обяви като цена 19 лв. за брой, като продаде стоката през българската си компания, печалбата е 1 лев и дължи данък 10 ст.

Ударът може да е още по-мащабен, ако бизнесмен купи имот с българската си фирма, но го препродава няколко пъти на свои офшорки, като при всяка препродажба вдига цената.

Така придобит имот за 100 хил. лв. след няколко превъртания струва 10 млн. лв. и собственикът може да поиска държавата да възстанови 2 млн. лв. ДДС.



Топ Новини

Снимка на Деня

Таен агент? Настимир Ананиев, скрит зад фикус, подслушва Бойко Борисов