Избрани Новини
Отбелязваме Световния ден на средствата за масова информация
25-01-2015, 08:30
Снимка:pixabay.com
Автор:BlagoevgradUtre.bg
Още по Темата:Кметът научил от медиите за проверката на данъчните
Медии във Франция предоставят целия си ресурс на "Шарли Ебдо"
Американски медии съобщиха, че руската армия свалила шейната на Дядо Коледа
Терминът масмедия е въведен в употреба през 1920-те
Средство за масова информация, също средство за масово осведомяване, масмедия или само медия, е термин, който е използван да означи като клас частта от медиите, насочени към широката аудитория. Терминът масмедия е въведен в употреба през 1920-те год. с откриването на националните радиомрежи и излизането на многотиражните вестници и списания.
Основните видове средства за масова информация са:
традиционните печатни издания - като книгите и периодичните издания (научни сборници, алманаси и пр.); печатните медии - вестниците и списанията, електронните медии - радиото (радио каналите) и телевизията (ТВ каналите), информационните агенции, Интернет (интернет изданията, блоговете) и др.
Фотографията също може да бъде включена в последната група поради това, че в случая тя се явява средство за визуално представяне на материалите.
Терминът се отнася и до организациите, които контролират всички тези тези технологии, като телевизионните или радиостанциите, както и издателските компании. Мобилните телефони, компютрите и интернет понякога се наричат с термина медии от ново поколение (New-age Media).
Интернет медиите са в състояние да постигнат масово осведомяване сами по себе си поради многото услуги, които предлагат. Поради тази причина много масови медии днес вече имат присъствие и в интернет, като по този начин се постига по-лесна достъпност.
Външната заобикаляща ни среда също може да представлява форма за масово осведомяване, посредством поставени билбордове, табели, плакати. Формите на публични срещи, митинги и събирания също могат да се разглеждат като форма на средствата за масова информация./bg.wikipedia.org
Топ Новини