Избрани Новини
Къде изчезна водата на София?
16-08-2014, 08:37
Автор:Sofiautre
Още по Темата:Столична община събра 60% от приходите си за годината
Столична община пръска за бълхи и чисти плевели в парковете (снимки)
500 хил. лева е дала Столична община за изграждане на храмове през последните три години
Въвежда се организация на движението за рехабилитация на централна жп гара София
Как Столична община се грижи за жаждата на софиянци
Преди месец екип на Нова телевизия показа окаяното състояние на малко останалите чешми в столицата. И ако преди Освобождението на всяка крачка е имало чешмичка, то днес ситуацията е много по-различна.
Много, много отдавна София била пълна с чешми и водоскоци. Освобождението заварва 21 чешми с изворна и 33 с речна вода. Имало е също и водохранилища за безплатно раздаване на вода през летните месеци. През 1933-та е открит Рилският водопровод. Смятало се, че неговата вода е по-добра и така повечето чешми били унищожени, като София била лишена от красивите течащи води.
Днес вода тече само от няколко чучура в столицата, информира Нова телевизия.
"Аз съм от провинцията и ако не си нося вода, няма как да пия от тези чешми, които са развалини. Макар че сме на 70 км от София, сме по-добре от софиянци!", споделя мнението си софиянка.
Днес чешмичката в градинката до Военния клуб няма нищо общо с начина, по който е изглеждала преди. Оказва се и че не от всяка работеща чешмичка може да се пие, просто защото всеки опит би завършил с намокряне.
В Борисовата градина някога жаждата се е утолявала на чешмата с мечето и деветте пингвина. От тях днес няма и следа. Днес украшенията за парка напомнят за себе си като скелети със стърчащи безводни чучури, зеленясали и потънали в боклуци.
„Скоро възложих проверка на всички чешми. За съжаление, колкото и да се правят, те много се чупят. Районните кметове имат ангажимента, както и Зелена система да се грижат за чешмичките”, обясни пред камерите на Нова ТВ кметът на София Йорданка Фандъкова.
На повечето хора обаче, чешмичките им се струват нехигиенични и неподдържани. Затова и не биха пили вода от тях.
Месец след сигнала на Нова ТВ към общината, единствено чучурът на чешмата пред църквата „Свети Седмочисленици” е поправен.
Остава надеждата, че Столична община ще предприеме необходимите действия, за да има повече работещи чучури, от които да утоляваме жаждата си. А София, която е кандидат за Европейска столица на културата, ще посреща гостите си с чешми, изчистени от боклуци.